Narodowe Czytanie „Wesela” na zamku [ZDJĘCIA]

narodowe czytanie zamek raciborz
Głównym celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku podczas VI edycji Narodowego Czytania lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

2 września na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się VI edycja Narodowego Czytania. Tym razem lekturą zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku, wszyscy chętni mogli ozdobić swoje egzemplarze książki specjalną pieczęcią, która dotarła właśnie na Zamek Piastowski z Warszawy.

- reklama -

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here