Akcja „NURD”: Piesi i kierowcy znów pod lupą policji

Policja Racibórz: Akcja NURD

Celem prowadzonych działań jest nie tylko dyscyplinowanie uczestników ruchu, ale przede wszystkim – uświadamianie im, jakie konsekwencje mogą mieć ich nieodpowiedzialne zachowania na drodze.

8 września, na terenie całego powiatu raciborskiego, policjanci przeprowadzają akcję pod kryptonimem „NURD”. W ramach trwających działań, mundurowi przyjrzą się zachowaniom zarówno osób pieszych, jak i kierowców. Jak bowiem wyjaśnia raciborska policja, bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego rozpatrywać powinniśmy z dwóch perspektyw.

- reklama -

Pierwsza związana jest z kierowcą, który powinien zachować szczególną ostrożność i prędkość, umożliwiającą właściwą reakcję pieszemu. Z kolei druga wiąże się z samym zachowaniem pieszych, którzy, nie będąc w zasięgu wzroku policjanta, podejmują ryzykowane zachowania na drodze: – Niechronieni często mają złudne przekonanie, że skoro oni widzą nadjeżdżające oświetlone auta, to i kierowcy ich widzą. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza, gdy pieszy ubrany jest na ciemno. W rzeczywistości kierowca jadący z prędkością 80 km/h widzi go dopiero z odległości 30 – 40 metrów – wyjaśnia raciborska policja.

Działania „NURD” są (i będą) przeprowadzane cyklicznie.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj