Michał Woś o systemie losowania sędziów

Michał Woś
Michał Woś

16 października ma rozpocząć się pilotaż systemu w kilku sądach. Natomiast od 1 stycznia system do losowania sędziów będzie działał w całej Polsce – zapowiedział na falach radiowej Jedynki wiceminister sprawiedliwości.

- reklama -

24 lipca prezydent podpisał nowelę Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. wprowadziła zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Ustawa o sądach powszechnych była projektem poselskim, posłowie w tej ustawie zobowiązali nas jako ministerstwo do przygotowania takiego systemu informatycznego, ja za to odpowiadam i przygotowuję taki system z departamentem informatyzacji, już właściwie aplikacja jest gotowa — powiedział Woś na antenie Polskiego Radia.

W tej chwili jest tak, że przewodniczący wydziału czy prezes sądu prowadzi listę alfabetyczną i według tej listy powinien przydzielać sprawy, ale jest dużo możliwości manipulacji tą listą — powiedział Woś.

Aplikacja jest zbudowana w ten sposób, że każdy z sądów wprowadza dane co do sygnatury sprawy, co do sędziów, którzy w tym sądzie orzekają i raz na dzień dokonuje się losowanie w systemie – właściwie serwerach położonych centralnie – a na drugi dzień przewodniczący wydziału po prostu pobiera wydruk, w którym już ma przydzieloną sprawę, przydzielonego sędziego do sprawy zupełnie bezstronnie — tłumaczył wiceminister.

Program pilotażowy ma objąć 5-6 sądów.

/ps/

źródło: wPolityce.pl

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here