Otwarcie wystawy „Małżeństwo ze sztuką w tle” w muzeum [ZDJĘCIA]

„Małżeństwo ze sztuką w tle”.

W muzeum można oglądać prace dwojga nieżyjących już raciborskich artystów plastyków – Zofii Górskiej–Zawisłowej i Mariana S. Zawisły.

W piątek w muzeum w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy „Małżeństwo ze sztuką w tle” Zofii Górskiej–Zawisłowej i Mariana S. Zawisły.

- reklama -

Zofia Górska–Zawisłowa i Marian S. Zawisła byli absolwentami Akademii sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Grafiki w Katowicach. Połączyły ich wspólne korzenie (Łańcut, Rozwadów n. Sanem), wspólne studia i zamiłowania artystyczne. Artyści pobrali się w 1970 roku i zamieszkali w Raciborzu. To tutaj prowadzili swoją intensywną działalność artystyczną i pracowali w miejskich instytucjach.

Oboje realizowali się w różnych technikach. Pan Marian – w malarstwie, a pani Zofia – przede wszystkim w grafice i rysunku. Małżeństwo było trzonem Grupy Plastyków Raciborskich. Z ich udziałem odbyło się wiele zbiorowych i indywidualnych wystaw – zarówno w Raciborzu, w kraju, jak i za granicą.

Niestety, oboje niespodziewanie zmarli – Zofia Górska-Zawisłowa w grudniu 2016 roku, a Marian S. Zawisła – pół roku później, w lipcu 2017 roku.

Wystawa prezentuje twórczość obojga artystów – rysunki, grafiki, malarstwo – z różnych okresów ich artystycznej działalności. Dopełnieniem ekspozycji są fotografie i wycinki z gazet, potraktowane jako okruchy wspomnień o ludziach, wydarzeniach, działaniach. Dzięki uprzejmości dzieci plastyków zobaczyć można również rodzinne pamiątki.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here