Sztafeta Biegu Odsieczy Wiedeńskiej na raciborskim zamku [ZDJĘCIA]

v bieg odsieczy wiedenskiej
V Bieg Odsieczy Wiedeńskiej.

Trwa bieg upamiętniający 334. rocznicę „Victorii Wiedeńskiej” i przemarszu wojsk polskich pod Wiedeń oraz 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W dniach 6-10 września trwa bieg upamiętniający 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, który honoruje nie tylko 334. rocznicę Victorii Wiedeńskiej oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń, ale również upamiętnia 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W piątek 8 września sztafeta zawitała również na Zamek Piastowski w Raciborzu, by następnie udać się do Bieńkowic w Gminie Krzyżanowice do zabytkowej kuźni kowalskiej pochodzącej z XVIII wieku.

- reklama -

Wydarzenie ma wielki wymiar integracyjny oraz edukacyjny dla mieszkańców regionów, przez który biegnie. Poprzednie cztery jego edycje z okazji 330., 331., 332. i 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie, sportowym, historycznym oraz religijnym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wydarzeniem z historią w tle i nie jest imprezą ani komercyjną, ani typowo sportową, udział w nim ma charakter honorowy. Ma on przypomnieć nam o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej, to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym, odwiedzając sanktuaria Maryjne w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Częstochowie i Piekarach Śląskich i miejsca kultu religijnego leżącego na trasie. Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz odwiedzą miejsca historyczne leżące na jego trasie. Wydarzenie to ma on również zwrócić uwagę na ogromny trud ludzki, jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here