Jesień na drogach. Jest niebezpieczniej

Bezpieczeństwo na drodze jesienią. Rady policji

Zdaniem policji, jesień to jeden z najtrudniejszych okresów dla kierowców. Funkcjonariusze radzą więc, jak lepiej przygotować się na zmieniające się warunki drogowe.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji, już tylko w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni na drogach całego Śląska zginęło aż siedem osób. Nieszczęście dotknęło każdej z grup użytkujących drogi – pieszych, rowerzystów, motocyklistów i osoby podróżujące samochodami. Dlatego policjanci przypominają, na co warto zwrócić uwagę podczas jazdy jesienią oraz jak przygotować swój pojazd do jazdy w tym okresie.

- reklama -

Jesienią, najtrudniejsze warunki dla kierowców (pod względem widoczności na drodze) są wczesnymi wieczorami i porankami, gdy pada deszcz. Jednocześnie jest to pora, gdy wielu ludzi jedzie do/wraca z pracy a ruch na drogach jest największy. Warto przy tym pamiętać, że pogorszenie widoczności na drodze podczas deszczu to tylko jeden z poważnych problemów – kolejnym jest zachowanie pojazdu na mokrej nawierzchni. Droga hamowania zdecydowanie się wydłuża, a zbyt szybkie wejście w zakręt może zakończyć się pojechaniem na wprost.

Policjanci radzą, aby w sposób szczególny koncentrować się na jeździe zwłaszcza na tych drogach, których nie znamy. Nawet wtedy, gdy nie pada deszcz, nawierzchnia bardzo często jest wilgotna lub ma zmienną przyczepność. Jadąc suchą drogą możemy zostać zaskoczeni, że na zakręcie lub tuż przed nim nawierzchnia okaże się mokra. Nawet, jeżeli na drodze nie będzie lodu, to twarde od zimna opony letnie na mokrej, zimnej nawierzchni będą zachowywały się prawie tak, jak podczas jazdy po śniegu.

Kolejną pułapką, przez którą kierowcy mogą wpaść w niekontrolowany poślizg, są leżące na drodze liście i błoto. Gdy liście dostaną się między oponę a nawierzchnię, przyczepność staje się bardzo niska i nie pomogą nawet systemy stabilizacji toru jazdy czy zapobiegające blokowaniu kół podczas hamowania. Poruszając się po drogach w rejonach leśnych pamiętajmy też o aktywności zwierzyny leśnej, mogącej przebiegać przez jezdnię.

Wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze mają jeszcze dwa dodatkowe elementy, niewymagające od nas wielkich nakładów finansowych. W pierwszej kolejności to dobry stan piór wycieraczek, gdyż częste opady deszczu, w połączeniu ze zmrokiem, wymagają możliwie najlepszej widoczności, a przy tym – czystej szyby bez smug. Druga rzecz z kolei to sprawne i właściwie ustawione oświetlenie.

Piesi i rowerzyści powinni maksymalnie zadbać o to, by być na drodze widocznym dla nadjeżdżających kierowców. Kamizelka odblaskowa, opaska, brelok, ale nawet – zwykła latarka mogą uratować nam życie w terenie niezabudowanym, ale, mimo iż nie mamy takiego prawnego obowiązku, warto je mieć przy sobie również w terenie zabudowanym, dając tym samym wszystkim kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji na drodze – często tej ratującej zdrowie i życie.

publ. /k/
źródło: KWP
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here