Jubileusz 40-lecia raciborskiego SMS-u [ZDJĘCIA]

40-lecie ZSOMS Racibórz
40-lecie ZSOMS w Raciborzu

„Cieszy mnie, że mimo szeregu zmian społeczno-politycznych, dużej konkurencji, niżu demograficznego, placówka nadal się rozwija i osiąga sukcesy sportowe, artystyczne i dydaktyczne…”

- reklama -

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Uroczyste obchody zaplanowane zostały na 29 września. W programie obchodów przewidziano m.in. konferencję popularno-naukową, uroczystą galę oraz bal jubileuszowy. – 40-lecie szkoły to wspaniały jubileusz. To czas, kiedy można już mówić o sukcesach, dorobku, budowaniu tradycji i marce placówki – przyznaje dr Ludmiła Nowacka, dyrektor ZSOMS Racibórz od 2016 roku.

Gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu podczas uroczystej gali złożyli przedstawiciele kuratorium, władz województwa śląskiego, Polskiego Związku Pływackiego, Polskiego Związku Zapaśniczego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz – prezydenta Raciborza Mirosława Lenka oraz starosty Ryszarda Winiarskiego. Fot. Andrzej Zieliński

Dobra kadra gwarantem sukcesu

Organem prowadzącym ZSOMS jest obecnie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, a nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach z Delegaturą w Rybniku. Marszałek, odpowiadając m.in. za bazę, zabezpieczył środki finansowe na remont pływalni i halę sportową, w znacznej części wykonaną ze środków unijnych. Baza – jak przyznaje dr Ludmiła Nowacka – to dla sportowców podstawa, ale to nie wszystko. – Bardzo ważni są trenerzy, a my możemy się poszczycić szczególną kadrą. W sportach wiodących, czyli w pływaniu są to obecnie: Maria Gawliczek, Piotr Generalczyk, Rafał Bałys, Piotr Krużołek, Marcin Sroka, Sławomir Szwed, w lekkiej atletyce: Joanna Skalik, Piotr Morka, Kazimierz Stępień, Katarzyna Hyjek-Młynarczyk, Paweł Kędzior, a w zapasach Piotr Żurawik i Mateusz Wanke – podkreśla dyrektor dr Nowacka.

Ludmiła Nowacka

– Filarem placówki jest sport, w tym baza, kadra, a także świetne warunki do pozyskiwania wyników dydaktycznych: mało liczne klasy, kampus, gdzie uczniowie w jednym miejscu mają internat, stołówkę, obiekty sportowe i dydaktyczne. Wyrazem tego, że szkoła ma swoją markę jest jej 40-letni jubileusz. Cieszy mnie, że mimo szeregu zmian społeczno-politycznych, dużej konkurencji, niżu demograficznego, placówka nadal się rozwija i osiąga sukcesy sportowe, artystyczne i dydaktyczne – przyznaje dr Ludmiła Nowacka, dyrektor ZSOMS.

ZSOMS może pochwalić się olimpijczykami i sukcesami na Mistrzostwach Świata i Europy. – Na igrzyskach w Moskwie w 1980 r. wystartowali pływacy: Małgorzata Różycka, Leszek Górski, Dariusz Wolny, Zbigniew Januszkiewicz, Bogusław Zychowicz. W 2008 r. w Pekinie wystąpił Michał Rokicki. Tytuły wicemistrzów Europy seniorów wywalczyli: Artur Paczyński i Katarzyna Dulian. Mistrzem świata juniorów był Michał Sapoń. Także na igrzyskach w Moskwie zaprezentowali się lekkoatleci: Danuta Bułkowska i Krzysztof Zwoliński, który zdobył srebrny medal w sztafecie 4×100 metrów. W 1996 r. w Atlancie wystąpił Krzysztof Mehlich, w 2008 r. w Pekinie Artur Noga, a w 2012 w Londynie Polskę reprezentowali Artur Noga i Justyna Święty, która także wystartowała w 2016 r. w Rio de Janeiro. Jest także brązową medalistką mistrzostw świata – wymienia dyrektor.

 

SMS na przestrzeni lat

W związku z przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Moskwie i Lake Placid, Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Przewodniczącym GKKFiT zarządzeniem z 1 sierpnia 1977 roku powołał pięć szkół mistrzostwa sportowego: w Warszawie, Olsztynie, Wałczu, Zakopanem i Raciborzu. Został również opracowany program nauczania i szkolenia sportowego w tych szkołach. Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu była pierwszą w Polsce placówką z pływaniem jako dyscypliną wiodącą. Przed szkołą postawiono m.in. zadanie – przygotowanie do uprawiania sportu wyczynowego na najwyższym poziomie.

Otwarciu placówki 29 września 1977 roku towarzyszyła uroczysta Ogólnopolska Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego. Wówczas z całej Polski sprowadzono do Raciborza najlepszych zawodników – 80 lekkoatletów oraz 76 pływaków. Elitę raciborskiej szkoły tworzyła tzw. „grupa centralna” złożona z 27 czołowych polskich pływaków. Uczniów czynnie trenujących, a zamieszkałych poza Raciborzem, zakwaterowano w internacie przy ul. Okrzei, dawnym klasztorze sercanek. Internat w dzielnicy Ostróg działał do czerwca 2005 roku. Od tego czasu znajduje się przy ul. Kozielskiej. Zgrupowanie wszystkich obiektów sportowych i internatu w jednym miejscu było najlepszym rozwiązaniem przy napiętym harmonogramie dnia sportowców.

Ludmiła Nowacka
– Czego można życzyć szkole? Ktoś kiedyś powiedział, że aby ziarnko piasku stało się drogocenną perłą, potrzebna jest odpowiednia muszla – życzę całej społeczności szkolnej, aby raciborski SMS był miejscem, w którym rozwijają się talenty – mówi dr Ludmiła Nowacka.

W roku szkolnym 1978/79 utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. W skład zespołu weszły: rejonowa Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa o profilu sportowym, Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego oraz Licem Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

W 1997 roku powódź nie oszczędziła również SMS-u. Woda zniszczyła m.in. gabinety fizykoterapii, siłownie, saunę, szatnie zawodników, kotłownie, magazyn, bieżnię tartanową, internat, boisko szkolne. Ogromnym wyróżnieniem była Ogólnopolska Inauguracja Roku szkolnego i Sportowego 1997/1998. Dzięki pomocy Kuratorium Oświaty w Katowicach obiekty szkolne i sportowe zostały przygotowane na przyjęcie gości.

Rok szkolny 1998/1999 to rok wprowadzenia w życie nowej reformy oświaty. Powstało Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego z dwoma oddziałami: lekkoatletycznym i pływackim.

Obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu tworzą trzy typy szkół: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum ogólnokształcące, z klasami o charakterze zarówno ogólnym, jak i mistrzostwa sportowego o profilu pływackim, lekkoatletycznym i zapaśniczym. Łącznie do SMS-u uczęszcza 524 uczniów. Zatrudnionych jest 84 nauczycieli. Fot. Andrzej Zieliński

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego ukończyło około 5 tys. uczniów. Szkoła współpracuje m.in. z AWF Katowice oraz PWSZ Racibórz, Polskim Związkiem Pływackim, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Zapaśniczym. W SMS-ie odbywają się cykliczne wydarzenia: Zawody Mikołajkowe w Pływaniu, Puchar Prezesa MKS-SMS „Victorii” Racibórz w pływaniu, Mistrzostwa Śląska w Pływaniu, Dzień Dziecka na sportowo.

Dyrektorzy SMS-u
Jan Socha (1977-1980)
Eugeniusz Grzeszczuk (1979-1985)
Kazimierz Stępień (1985-1991)
Andrzej Krajewski (1991-1996)
Stanisław Zbroja (1996-2001)
Arkadiusz Tylka (2001-2015)
Ewa Lewandowska (2015-2016)
Ludmiła Nowacka (od 2016)

 

Patron szkoły

W latach 70. ubiegłego wieku szkoła otrzymała imię Janusza Kusocińskiego (pseudonim „Kusy”, „Prawdzic” – wybitnego lekkoatlety urodzonego 15 stycznia 1907 roku w Warszawie. W 1932 roku wzbudził ogromne zainteresowanie, sięgając po olimpijskie złoto w Los Angeles na dystansie 10 000 metrów. Na swoim koncie miał dwa rekordy światowe: na 3000 metrów oraz na 4 mile, a także 25 rekordów Polski na różnych dystansach. W czasie kampanii wrześniowej walczył w obronie stolicy. Po dekonspiracji w 1940 roku podziemnej organizacji Wiki, której był członkiem, został aresztowany przez Gestapo i uwięziony na Mokotowie, a następnie w Alei Szucha.

Janusz Kusociński (fot. archiwum szkoły)
Janusz Kusociński (fot. archiwum szkoły)

Zginął rozstrzelany 21 czerwca 1940 roku niedaleko miejscowości Palmiry w ramach akcji mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji. Wielki sportowiec i patriota od lat jest dla wychowanków raciborskiego SMS-u wzorem godnym do naśladowania. „Sport uczy zwyciężać uczy przegrywać z godnością i honorem, a więc uczy wszystkiego – uczy żyć” – jego słowa są cennym drogowskazem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli ZSOMS w Raciborzu.

Historia SMS-u, informacje o patronie – źródło P. K. Bonk „Monografia Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu w latach 1977-2008”

Krystyna Stanik

- reklama -

6 KOMENTARZE

 1. Gdyby nie stara Kadra z lat 90 tych a przede wszystkim Pan Arkadiusz Tylka – to tej szkoły by już dawno nie było! Szanowna Pani dyrektor Nowacka…

 2. Nie było by takiej szkoły w Raciborzu, gdyby nie zainicjował jej powstanie i organizował budowę obiektów sportowych dyrektor śp. Jan Socha. Robił to z ogromnym poświęceniem. Jak brakowało przy budowie rąk do pracy to nawet udało mu się załatwić brygady więźniów do pomocy.

  Odnoszę wrażenie , że przy tej rocznicy został zapomniany , także przez media.

 3. Tak. To prawda. Śp, Pan Jan Socha , długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul Kozielskiej
  rozpoczął i zakończył przy szkole budowę bazy sportowej. Potem został dyrektorem powstałej w tym miejscu Szkoły Mistrzostwa Sportowego a po trzech latach odszedł na emeryturę. Można śmiało
  stwierdzić, iż ta sportowa szkoła to jego dziecko. Warto o tym wspaniałym człowieku napisać więcej.
  Tak szybko następcy zapominają o odchodzących.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here