Pokaz filmu „Kinderlager Pogrzebin” w RCK

polenlager pogrzebin
Kinderlager Pogrzebin

Film dokumentalny o zbrodni dokonanej przez nazistów na polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg będzie można obejrzeć 13 października.

13 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej RCK RDK przy ul. Chopina 21 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” opowiadającego o zbrodni dokonanej przez nazistów na polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg.

- reklama -

Scenariusz: Krzysztof Korwin-Piotrowski, Piotr Kuliś
Reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski
Zdjęcia: Paweł Dominik, Piotr Kuliś, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Dźwięk: Krzysztof Skrzypczak
Ilustracja muzyczna: Łukasz Kozera, Paris Music
Montaż: Beata Widuch
Kier. prod.: Hanna Suchorabska
Producent: Aneta Łuczak-Dominik
Produkcja: Katowicki Oddział IPN i TVP 3 Katowice

W filmie wystąpili m.in.: młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, grupy dzieci i młodzieży działające przy Raciborskim Centrum Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, Teatr Wodzisławskiej Ulicy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu i Stowarzyszenie GRH „Powstaniec Śląski” – Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna z Wodzisława Śląskiego.

Film opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska zd. Kasprzyk, Anna Szafraniec zd. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu. Historia skupia się na tym momencie historii obozu, kiedy to Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na Kinderlager, obóz dla dzieci.

Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu i zostały odnalezione przypadkowo w trakcie remontu.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 roku. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 roku. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 roku, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

kinderlager pogrzebin

fot. Beno Benczew
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here