Dekomunizacja w Raciborzu niekompletna. Na cenzurowanym również Kruczkowski

Dekomunizacja w Raciborzu niekompletna. Na cenzurowanym również Kruczkowski
Dekomunizacja w Raciborzu niekompletna. Na cenzurowanym również Kruczkowski

Jak się okazuje, zmiana nazw pięciu ulic to za mało. Pod ustawę dekomunizacyjną podpadł również pisarz Leon Kruczkowski. Decyzję o zmianie nazwy podjął Urząd Wojewódzki. Ulica ta po konsultacji z mieszkańcami zmieni nazwę na Olchową.

- reklama -

Parlament Rzeczpospolitej Polski 1 kwietnia uchwalił ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego nałożyła na miasta obowiązek zmiany niektórych ulic. Nazwy te znajdują się na liście Instytutu Pamięci Narodowej. IPN uznał je za gloryfikujące poprzedni system społeczno – polityczny. W Raciborzu na liście IPN znalazło się 5 ulic: Dąbrowszczaków, Jana Badury, Stefana Drzymały, Czynu Społecznego i Pionierów. Rada Miasta Racibórz, aby być w zgodzie z prawem podjęła decyzję o zmianie nazw dróg. Ulica Dąbrowszczaków będzie teraz przedłużeniem ulicy 1 Maja, a w przypadku ulicy Drzymały zmieni się imię (w uchwale znalazła się postać słynnego chłopa z Wielkopolski walczącego z germanizacją Michała Drzymały).

W przypadku ulic Czynu Społecznego, Pionierów oraz Jana Badury zmienią się jedynie uzasadnienia uchwał nadających nazwy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno mieszkańcom jak Urzędowi czas i pieniądze, które mogłyby zostać zmarnowane w przypadku dalej idących zmian. Okazało się jednak, że obok tych 5 ulic znalazła się także ulica Kruczkowskiego. W tym przypadku decyzję o zmianie nazwy podjął Urząd Wojewódzki. Ulica ta po konsultacji z mieszkańcami zmieni nazwę na Olchową.

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here