Rowerzyści otwarli wieżę widokową na Granicznych Meandrach Odry w Chałupkach [ZDJĘCIA]

Wieża widokowa Meandry Odry Chałupki
Otwarcie wieży widokowej w Chałupkach połączone z Rowerowym Rajdem Gwiaździstym

Wieża widokowa ma ponad 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów.  Z góry rozciąga się widok na meandry Odry. 

- reklama -

 

14 października odbył się Rowerowy Rajd Gwiaździsty. – Pogoda w sobotni ranek nie napawała optymizmem, mimo to na starcie rowerowego rajdu gwiaździstego zjawiło się dużo amatorów jazdy na dwóch kółkach – bo dla prawdziwych fanów turystyki rowerowej nie ma pogody, podczas której nie można przejechać trasy. Wycieczka rowerowa miała charakter rodzinny, uczestniczyły w nim bowiem całe rodziny: dziadkowie, wnuki, rodzice i dzieci, zarówno Czesi jak i Polacy – cieszą się organizatorzy.

Punkty startowe znajdowały się w kilku miejscach. – W Boguminie na terenie sportowo-rekreacyjnym BOSPOR, przy Kładce Antoszowickiej i na parkingu przy Jeziorze Wierzbickim, w Chałupkach na byłym przejściu granicznym Chałupki – Bogumin oraz przy nowej wieży widokowej na Granicznych Meandrach Odry, a w Szylerzowicach przy boisku TJ Sokol. Na starcie każdy cyklista otrzymał mapę, na której zaznaczono trzy różne trasy, w zależności od możliwości fizycznych, bądź zainteresowania poszczególnymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi na trasie. Pierwsza trasa o długości 21 km z przejścia granicznego Chałupki – Bogumin przez Meandry Odry, Zabełków, Rudyszwałd, Szylerzowice, Kładkę Antoszowicką z powrotem na przejście graniczne. Druga trasa o długości 12 km: teren sportowo-rekreacyjny BOSPOR – Stary Bogumin – Kładka Antoszowicka – teren sportowo-rekreacyjnym BOSPOR. Trzecia, 13-kilometrowa trasa prowadziła wokół Jeziora Wierzbickiego. Na trasach znajdowały się punkty kontrolne, w których można było otrzymać pieczątkę na kartę uczestnika uprawniające do udział w losowaniu nagród – relacjonują organizatorzy. Rowerowy rajd gwiaździsty zorganizowany został w partnerstwie przez gminy Krzyżanowice i Szylerzowice oraz miasto Bogumin w ramach projektu pn. „Odra i Olza bliżej turystów i mieszkańców pogranicza” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice” w ramach Programu INTERREG V – A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Rowerzyści polsko-czeskiej wycieczki uczestniczyli w uroczystym otwarciu infrastruktury i atrakcji turystycznych: w Boguminie kładki przez Orłowską Strużkę, w Szylerzowicach ścieżki edukacyjnej oraz wieży widokowej na Granicznych Meandrach Odry.

Na wieżę widokową na Granicznych Meandrach Odry i dodatkowo wiatę spoczynkową gminie Krzyżanowice udało się pozyskać wsparcie unijne w wysokości 85 % poniesionych kosztów. Wieża widokowa ma ponad 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 114 stalowych schodów. Cała konstrukcja wieży (stalowa z drewnianymi słupami) usadowiona jest na solidnych fundamentach. Z kamiennego cokołu na górę prowadzi stalowa klatka schodowa ze stalowymi schodami. Po drodze można odpocząć na dwóch podestach. Ostatni, na samym szczycie, osłonięty jest dachem. Z góry rozciąga się widok na piękne meandry Odry (źródło – UG Krzyżanowice).

Fot. UG Krzyżanowice

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here