Odeszli od nas w ostatnim roku

W tym roku raciborzanie utracili wielu wspaniałych ludzi, którzy przez lata byli dla nas autorytetami, mentorami, przyjaciółmi.
W tym roku raciborzanie utracili wielu wspaniałych ludzi, którzy przez lata byli dla nas autorytetami, mentorami, przyjaciółmi.

Początek listopada w naszym kręgu kulturowym, to czas, w którym wspominamy tych, którzy odeszli. To niezwykle ważny czas, bo pamięć jest tym, co sprawia, że jesteśmy obecni na długo po tym, kiedy fizycznie przestaliśmy istnieć. W tym roku raciborzanie utracili wielu wspaniałych ludzi, którzy przez lata byli dla nas autorytetami, mentorami, przyjaciółmi. Żegnaliśmy w tym roku, tych którzy ratowali nam życie, zajmowali się sprawami publicznymi, uczyli nasze dzieci, napełniali nas dumą po wygranych zawodach sportowych.

- reklama -

1 lutego zmarł Edward Szot – Matematyk, były nauczyciel Mechanika, od 1974 roku przez 22 lata dyrektor SP 13 im. Stanisława Staszica, komendant obozów w Pleśnej i Gąskach, ławnik w sądzie.

2 marca 2017 zmarł Zygbert Szymczyk – były wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna, przewodniczący Rady Miasta w latach 1990-1994. Ostatnie pożegnanie odbyło się 4 marca 2017.

Trzy dni później zmarł ojciec Józef Krettek – misjonarz, werbista. Ostatnie pożegnanie odbyło się 11 marca 2017.

Roman Simon – zm. 11 czerwca 2017 – Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Raciborzu, w latach 1973-1974 Naczelnik Miasta związany z TMZR oraz Elektrodą, pełnił funkcję dyrektora administracyjnego w ZEW-ie. Pogrzeb odbył się 14 czerwca 2017 w Rybniku.

Tadeusz Wójcik – zm. 21 czerwca 2017 – wieloletni pedagog i trener gry w szachy. Został pochowany na cmentarzu Jeruzalem.

Śmierć zabrała nam niezwykle cenionych artystów. 4 lipca zmarł Marian Zawisła, który swoje losy związał z Raciborzem od 1970 roku. Przez wiele lat pracował w raciborskim Muzeum. Ostatnie pożegnanie odbyło się 6 lipca 2017.
W grudniu ubiegłego roku zmarła żona Mariana Zawisły Zofia Górska-Zawisła – raciborska artystka, rysunku i malarstwa w Studium Nauczycielskim na kierunku plastyka.

ks. infułat Marian Żagan – zm. 14 lipca 2017 – emerytowany proboszcz parafii św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach. Pogrzeb odbył się 18 lipca 2017.

lek. med. Krzysztof Orzeł – specjalista chorób wewnętrznych oraz diabetologii. Kierował raciborskim oddziałem geriatrii. Ostatnie pożegnanie miało miejsce 29 lipca 2017.

Jan Kłosek – zm. 1 września 2017 w Plainville w stanie Connecticut (USA). Był piłkarzem raciborskiej Unii w latach 1964-72. Ostatnie pożegnanie odbyło się 5 września 2017 w Bailey w Plainville.

Michał Pudło – zm. 14 października 2017. Były dyrektor raciborskiego SN-u, był członkiem zarządu głównego ZNP z ramienia Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów. Był jednym z inicjatorów utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz członkiem Rady Seniorów Miasta Racibórz. Ostatnie pożegnanie odbyło się 20 paździenika 2017.

Edward Zychma – nauczyciel, wieloletni dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, zmarł 19 lutego 2017 roku w wieku 84 lat.

Andrzej Drażyk – piłkarz Unii Racibórz, trener, działacz piłkarski. Zmarł 3 marca 2017 roku w wieku 71 lat.

Niech spoczywają w spokoju…

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here