W Raciborzu otworzono nowy punkt żłobkowy

3
Miasto Racibórz rozwiązuje problem opieki nad dziećmi do lat 3
Miasto Racibórz rozwiązuje problem opieki nad dziećmi do lat 3

Docelowo przy ulicy Bema w Raciborskim Centrum Opieki nad Dziećmi utworzonych może zostać 60 miejsc. Punkty te zarządzane są przez prywatnych właścicieli, ale ich uruchomienie w dużej mierze było możliwe dzięki zastosowaniu „bonu żłobkowego”, oferowanego przez Miasto Racibórz każdemu mieszkańcowi, który szuka opieki dla swojej pociechy do lat trzech.

- reklama -

6 listopada w Raciborzu otwarty został kolejny, po „Maluchowie”, punkt żłobkowy. Docelowo przy ulicy Bema w Raciborskim Centrum Opieki nad Dziećmi utworzonych może zostać 60 miejsc. Punkty te zarządzane są przez prywatnych właścicieli, ale ich uruchomienie w dużej mierze było możliwe dzięki zastosowaniu „bonu żłobkowego”, oferowanego przez Miasto Racibórz każdemu mieszkańcowi, który szuka opieki dla swojej pociechy do lat trzech. Wartość tego bonu to aż 500 zł. W regionie żadne miasto nie zdecydowało się na tak wysokie dotacje do miejsc żłobkowych.

Dlaczego Miasto Racibórz podjęło decyzję idącą tak daleko w tym kierunku?

Zarówno Prezydent Miasta jak i Radni zdają sobie sprawę z tego, że najważniejszym dobrem dla miasta są jego mieszkańcy. Dzisiaj Racibórz podobnie jak wszystkie miasta Górnego Śląska i Opolszczyzny boryka się z problemami demograficznymi. Rozwiązanie tych problemów jest potrzebą chwili. Polityka żłobkowa to jeden z elementów, na który postawiły władze miasta. Otwarcie punktów żłobkowych, w których opiekę znajdzie aż 75 dzieci oznacza, że radykalnie zmniejszy się kolejka do publicznego żłobka. Dzięki temu młode mamy (a coraz częściej także młodzi ojcowie) nie będą musieli rezygnować z kariery zawodowej i nie wypadną z rynku pracy. Co więcej korzyści odniesie również dziecko, które będzie mogło stale przebywać w towarzystwie rówieśników pod okiem troskliwych, wykwalifikowanych dziennych opiekunów. W punktach żłobkowych nie brakuje również zajęć dodatkowych, w tym angielskiego.

Czy powstaną nowe punkty dziennego opiekuna?

Dzienny opiekun to sprawa rozwojowa. Jeśli tylko znajdą się inne podmioty/osoby zainteresowane prowadzeniem takiej formy opieki nad dziećmi, mogą złożyć swoją ofertę w Urzędzie Miasta. Podstawowe informacje na temat dziennego opiekuna wraz z aktami prawnymi znajdują się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Informacji dotyczących raciborskiej oferty udziela Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta (pok. 303 tel. 32 75 50 698).

publ. /ps/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Co to jest punkt żłobkowy – hybryda jakaś, ani to żłóbek, ani opiekun dzienny. Abstrakcyjnym kompletnie pojęciem dla Prezydenta i Radnych jest pojęcie polityki żłobkowej. Gdyby rozumieli to zamiast hybrydowych pseudożłobków powstałby kolejny publiczny dający gwarancję kompleksowej opieki za rozsądne pieniądze.

  2. Miasto aż 500 zł, rodzic tylko 650 zł – o co chodzi? Dlaczego nadal tak drogo?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here