Życie i twórczość Josepha von Eichendorffa na pocztówkach na zamku [ZDJĘCIA]

alfred otlik pocztowki joseph von eichendorff raciborz
Alfred Otlik i Paweł Newerla.

Prezentowane na wystawie pocztówki pochodzą ze zbiorów znanego raciborskiego filokartysty Alfreda Otlika.

7 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy pt. „Życie i twórczość Josepha Freiherra von Eichendorffa na karcie pocztowej”. Joseph Freiherr von Eichendorff to urodzony w Łubowicach wybitny twórca doby niemieckiego romantyzmu. 26 listopada tego roku przypada 160. rocznica śmierci tego wielkiego poety.

- reklama -

Prezentowane na wystawie pocztówki pochodzą ze zbiorów znanego raciborskiego filokartysty Alfreda Otlika, który zbiera pocztówki (również te z Raciborzem) od kilkudziesięciu lat. Są pocztówki wydane jeszcze w XIX wieku, w okresie międzywojennym, jak i te po 1945 r. Pokazują miejsca związane z życiem i twórczością Josepha Freiherra von Eichendorffa – pałac w Łubowicach, w którym się urodził, ten sam pałac po przebudowie w połowie XIX w., nieistniejący drewniany łubowicki kościół, gdzie został ochrzczony, pałac w Krawarzu należący do rodziny ojca, pałac Eichendorffów w Toszku, dom rodzinny i nagrobek Josepha i Louise von Eichendorff w Nysie. Pokazane są także kartki z portretami poety w wieku 40-55 lat. Są również pocztówki, na których wydrukowane zostały jego wiersze. Nie brakuje także i takich, które pokazują miejsca nazwane specjalnie na jego cześć. Są to ulice śląskich miast, nazwy miejscowości, parki, skwery, pomniki czy postumenty.

„Życie i twórczość Josepha Freiherra von Eichendorffa na karcie pocztowej”.
„Życie i twórczość Josepha Freiherra von Eichendorffa na karcie pocztowej”.

Joseph Freiherr von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach w gminie Rudnik, w powiecie raciborskim. Młodzieńcze lata spędził w rodzinnych dobrach w Łubowicach, w Raciborzu oraz dobrach wuja Johanna w Szylerzowicach i Tworkowie. Jesienią 1801 r. rozpoczął naukę we wrocławskim gimnazjum, następnie w 1805 r. podjął studia prawnicze i filozoficzne na uniwersytecie w Halle, następnie w Heidelbergu i we Wiedniu. W 1814 r. poślubił Louisę von Larisch z Pogrzebienia. Z małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci. W 1816 r. wstąpił do pruskiej służby państwowej. Z powodu swoich katolickich przekonań, nieakceptowanych w protestanckich Prusach, nie zrobił wielkiej kariery urzędniczej. Przez cały okres urzędniczy Eichendorff pisał teksty poetyckie. Jego wiersze i nowele były publikowane na łamach licznych czasopism i almanachów. Zmarł 26 listopada 1857 roku w Nysie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu obok swojej żony, zmarłej w 1855 roku.

Wystawę można oglądać do 30 listopada: poniedziałek – piątek od 9:00 do 16:00 oraz sobota – niedziela od 10:00 do 18:00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są owcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected]

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here