Policyjna akcja „NURD”. W trosce o bezpieczeństwo pieszych

Policja Racibórz: Weekend z akcją

Celem działań policji ma być przede wszystkim uświadamianie pieszym uczestnikom ruchu, jak poważne konsekwencje mogą mieć ich nieodpowiedzialne zachowania.

Na problem bezpieczeństwa pieszych, zdaniem policji, należy patrzeć z dwóch perspektyw. Pierwsza związana jest z kierowcą, który powinien zachować szczególną ostrożność i prędkość, umożliwiającą właściwą reakcję pieszemu. Z kolei druga wiąże się z samym zachowaniem pieszych, którzy, niejednokrotnie będąc nawet w zasięgu wzroku policjanta, postępują na drodze w sposób niezgodny z przepisami i zagrażający ich życiu lub zdrowiu.

- reklama -

– Niechronieni często mają złudne przekonanie, że skoro oni widzą nadjeżdżające oświetlone auta, to i kierowcy ich widzą. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza, gdy pieszy ubrany jest na ciemno. W rzeczywistości kierowca jadący z prędkością 80 km/h widzi go dopiero z odległości 30 – 40 metrów – wyjaśnia na przykładzie raciborska policja.

Dlatego też od dzisiaj, tj. 10 listopada i przez cały weekend mundurowi po raz kolejny przeprowadzają działania pod kryptonimem „NURD”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Akcja jest i będzie powtarzana cyklicznie.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here