Raciborskie Centrum Kultury zaprasza w listopadzie

Palm Jazz Days Festiwal Racibórz
Palm Jazz Days Festiwal w Raciborzu

Wśród propozycji RCK koncerty w ramach Festiwalu PalmJazz Days, zaduszki poetyckie Klubu Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej „Atlantyda” oraz promocja 26. numeru półrocznika „Almanach Prowincjonalny”. 

- reklama -

 

18 listopada – 10 grudnia, RCK RDK (ul. Chopina 21)

Koncerty jazzowe w ramach Festiwalu PalmJazz Days

18 listopada, godz. 19:00, Wojtek Mazolewski Quintet
Wojtek Mazolewski Quintet to jeden z najbardziej nowatorskich i inspirujących zespołów na polskiej scenie jazzowej. Wojtek Mazolewski – muzyk, kompozytor i producent – od wielu lat z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością. Zdobył wiele prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu, nie tylko w kraju, ale też na licznych koncertach w Europie, Ameryce Południowej i Japonii. WMQ jest najwyżej notowanym zespołem jazzowym na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wzbudza nie tylko zachwyt fanów, ale cieszy się uznaniem krytyków. Bilety w cenie: 50 i 40 zł.

19 listopada, godz. 19:00, Manu Katché TRIO
Manu Katché Trio pochodzi z Francji, specjalizuje się w grze na instrumentach perkusyjnych. Od 2005 roku z powodzeniem realizuje autorskie projekty jazzowe w jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw na świecie – ECM. Jest gwiazdą w swej rodzinnej Francji – znany m.in. jako najbardziej srogi juror tamtejszej wersji Idola. Jest także ważną postacią międzynarodowej sceny pop. Po sześciu albumach w kwartecie i kwintecie, Manu Katché powraca z nowym, elektrycznym trio! Katché jest geniuszem dwóch sfer: z jednej strony niesamowity perkusista, a z drugiej wielki kompozytor i kapelmistrz. Artysta stworzył Trio z artystami, z którymi dzieli muzyczne wyczucie i swobodę gry. Na basie zagra Jerome Regard, natomiast na gitarze spotkamy się z Jimem Grandcampem. Bilety w cenie: 90, 80, 70 i 50 zł.

25 listopada, godz. 18:00, Maciek Pysz & Gianluca Corona
Maciek Pysz to gitarzysta i kompozytor znany z jasnego lirycznego frazowania, a także pomysłowych kompozycji filmowych. Gianluca Corona jest Włochem, gitarzystą którego doświadczenie we współpracy z muzykami sięga wielu gatunków i formatów. Najbardziej odnajduje się w akustycznym graniu. Muzyków jest dwóch i to wystarczy, żeby zaczarować publiczność. Ich porozumienie opiera się na pasji do akustycznych rytmów świata. Łączy ich bogate zaplecze muzyczne i zdolność do tworzenie niezwykle hipnotyzujących kompozycji.

25 listopada, godz. 20:00, Krystyna Stańko Quintet
Krystyna Stańko – kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Krystyna Stańko wystąpi wraz z zespołem: Piotr Lemańczyk – kontrabas, Dominik Bukowski – wibrafon, Marcin Wądołowski – gitara, Mikołaj Stańko – perkusja. Bezpłatne wejściówki na 25 listopada do odebrania w RCI przy ul. Długiej 2.

10 grudnia, godz. 18:00, Yasmin Levy Group
Yasmin Levy to głęboki kobiecy wokal otoczony muzyką sefardyjską inspirowaną flamenco. Yasmin śpiewa o miłości w języku hiszpańskich Żydów ladino. W swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. Od początku kariery Yasmin Levy z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie. Yasmin Levy jest od trzech lat corocznie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards. Bilety w kasach RCK. Honorowane raciborskie karty Senior 60 + i Rodzina +. Bilety w cenie 100, 90, 80 i 60 zł.

24 listopada, godz. 18:00, RCK RDK (ul. Chopina 21)
Zaduszki poetyckie Klubu Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej „Atlantyda”
Tegoroczne XVIII Zaduszki Poetyckie poświęcone są wybitnym osobowościom muzycznym, które w minionym i bieżącym roku odeszły od nas oraz 20 rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawy oraz Piotra Skrzyneckiego z Piwnicy pod Baranami. W programie m.in. ballady Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy, piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Przemysława Gintrowskiego, z repertuaru Anny Szałapak z Piwnicy pod Baranami, Wiesława Michnikowskiego oraz Zbigniewa Wodeckiego. Podczas koncertu „Atlantyda” wspomni twórczość raciborskiego poety Jana Darowskiego i innych twórców. Bilet wstępu 5 zł.

25 listopada, godz. 18:00, RCK RDK (ul. Chopina 21)
Promocja 26. numeru półrocznika „Almanach Prowincjonalny”
Czasopismo „Almanach Prowincjonalny” to pewnego rodzaju pomost pomiędzy Raciborzem a Polską i Czechami. Znaczącą część zajmują zawsze tłumaczenia z literatury czeskiej oraz fotografia. Tym razem będzie to wybór zdjęć ze spotkania fotografów oraz wystawy „Racibórz okiem przybysza”. Głównym punktem wieczoru będzie spotkanie raciborskich poetów: Jerzego Dębiny, Jacka Molędy, Janusza Nowaka i Marka Rapnickiego, który poprowadzi tę rozmowę. Andrzej Babuchowski o raciborskim „Almanachu” w poprzednim numerze napisał tak: „Pismo niezwykle udatnie i bez kompleksów łączy bliskie z dalekim, swojskie (śląskie, polskie) z obcym (europejskim, światowym), partykularne z uniwersalnym”. Jak zwykle, promocję pisma wzbogaci część muzyczna. Tym razem będą to aż dwa koncerty w ramach festiwalu Palm JazzDays II: Maciej Pysz & Gianluca Corona oraz Krystyna Stańko Quintet. Wejściówki do odebrania w RCI przy ul. Długiej 2.

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza też na swoją stronę internetową: www.rck.com.pl oraz swój profil na Facebooku.

Fot. materiały RCK

RCK, publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here