Śp. Paweł Kowol spoczął na Cmentarzu Jeruzalem [ZDJĘCIA]

Ostatnie pożegnanie śp. Pawła Kowola
Ostatnie pożegnanie śp. Pawła Kowola

Rodzina, przyjaciela, znajomi, przedstawiciele władz lokalnych pożegnali wielkiego raciborzanina, nauczyciela, kompozytora, dyrygenta śp. Pawła Kowola. 

- reklama -

 

Śp. Paweł Kowol zmarł 11 listopada w wieku 85 lat. Pogrzeb śp. Pawła Kowola odbył się 18 listopada. O godz. 11:00 rozpoczęła się msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie śp. Paweł Kowol został pochowany na Cmentarzu Jeruzalem. Razem z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi zmarłego żegnali przedstawiciele raciborskich władz oraz chóry i orkiestry związane z śp. Pawłem Kowolem.

Fot. Andrzej Zieliński

Paweł Kowol urodził się 5 lutego 1932 roku w Krzyżkowicach (dzisiaj dzielnica Pszowa), jako syn Augustyna i Heleny. Muzyka w jego rodzinnym domu była obecna od zawsze. Grał jego ojciec Augustyn. To on powtarzał synowi, że muzyka powinna być najważniejsza w jego życiu, powtarzał mu często: Niech Twoim drogowskazem będzie klucz wiolinowy. W 1953 roku Paweł Kowol przeprowadził się do Raciborza, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Związał się zawodowo z Fabryką Urządzeń Technicznych czyli dzisiejszym RAFAKO. Założył tu chór mieszany, zespół taneczny, kwartet akordeonowy i chór „Rewelersów”, a także Zakładową Orkiestrę Dętą, której był pierwszym kapelmistrzem. Orkiestra zadebiutowała 1 maja 1954 roku i gra nieprzerwanie do dziś.

W licznym dorobku Pawła Kowola była organizacja festiwali. Z jego inicjatywy w Raciborzu odbywają się: Festiwal Pieśni im. Stanisława Moniuszkowski, którego XII edycja miała miejsce w 2015 roku oraz Festiwal Pieśni do słów Josepha von Eichendorffa. Związek z festiwalami mają też inne utwory opracowane przez Pawła Kowola, które prezentowane są na wielu festiwalach i koncertach.

Po II wojnie światowej Paweł Kowol aranżował utwory na różne zespoły instrumentalne i wokalne np. folklorystyczne, taneczne, rozrywkowe, jazzowe, akordeonowe, odeonowe, kwartety smyczkowe i wokalne, chóry, orkiestry dęte oraz symfoniczne.

W sali koncertowej Raciborskiego Centrum Kultury 25 lutego bieżącego roku zebrało się blisko pół tysiąca osób, w tym przyjaciele, rodzina, uczniowie, wykonawcy oraz mieszkańcy, którzy chcieli uczcić człowieka wielkiego formatu, niezłomnego twórcę muzyki, kompozytora i dyrygenta Pawła Kowola. Zobacz również: Benefis Pawła Kowola – setki osób na uroczystości

Działalność Pawła Kowola to nie tylko festiwale i opracowania muzyczne, ale również powoływanie zespołów, chórów i orkiestr, w tym Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej. Działalność chóralna to odrębny rozdział całokształtu pracy twórczej muzyka. Paweł Kowol był wieloletnim członkiem zarządu Okręgu Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, stale współpracował z wieloma chórami. Jako ciekawostkę można podać, że dla japońskiego chóru HARUKA opracował m.in. utwory takie jak „Szła dzieweczka” i „Oda do radości”. Opracowania Pawła Kowola prezentował również zespół UNISON z Wrocławia, który pod kierownictwem córki Ewy Kowol w latach 1997 i 2003 dwukrotnie wziął udział w Festiwalu Europejskim w Nerpelt w Belgi, zajmując za każdym razem pierwsze miejsce, pozostawiając za sobą 93 inne zespoły.

Muzyk urodził się w małej miejscowości Krzyżkowice.  Z Raciborzem związany był od lat 50 – tu się zakochał, tu rozwijał karierę. Miasto właśnie niemu zawdzięcza swój hymn. Czytaj również: Dyrygent Paweł Kowol – bez niego historia Raciborza nie brzmiałaby tak samo

Paweł Kowol przez 36 lat pracował w Państwowej Szkole Muzycznej w Raciborzu, a wcześniej w społecznym Ognisku Muzycznym w Raciborzu, jako nauczyciel gry na fortepianie. Pisał transkrypcje, aranżacje i kompozycje własne (łącznie ponad 2600 utworów i 500 opracowań pieśni ludowych).

Wyróżnienia i nagrody
– „Złoty Krzyż zasługi” – Warszawa 16.07.1975
– odznaka „Zasłużony działacz kultury” – 13.09.1978
– „Zasłużonemu w Rozwoju woj. Katowickiego” – Katowice 30.04.1986
– Zasłużonemu Działaczowi Ziemi Raciborskiej – Racibórz 15.04.1991
– Medal im. Ks. Prałata Stefana Pieczki „UNITAS IN VERITAS” – Racibórz, 18.06.2003
– Nagroda Starosty Raciborskiego w Dziedzinie Kultury – Mieszko Ad 2009 – 31.01.2010
– Tytuł „Zasłużony dla Miasta Raciborza” wraz z medalem – Racibórz 23.03.2016

Czytaj także: Paweł Kowol z tytułem „Zasłużony dla Miasta Raciborza”

Honorowe odznaki Polskiego i Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr:
– „Srebrna” – Warszawa 1981
– „Złota z Laurem” – Warszwa 2000
– „Złota z Wieńcem Laurowym” – Warszawa 2004
– „Medal 100-lecia Śląskich Kół Śpiewaczych” – Racibórz 2010

publ. /j/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here