Łukasz Orbitowski gościł w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Łukasz Orbitowski.
Łukasz Orbitowski.

Łukasz Orbitowski to autor siedmiu powieści oraz wielu opowiadań, nagrodzony m.in. „Paszportem Polityki” i Nagrodą Fandomu Polskiego im. A. Zajdla.

23 listopada raciborska biblioteka miała przyjemność gościć Łukasza Orbitowskiego – autora siedmiu powieści oraz wielu opowiadań, nagrodzonego m.in. „Paszportem Polityki” i Nagrodą Fandomu Polskiego im. A. Zajdla, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Literackiej Nike.

- reklama -

W swoich książkach Orbitowski rzuca czytelnika w obszar mroku, zmusza ich do śledzenia losów bohaterów, którym grunt osuwa się spod nóg. Na żywo jest rewersem swojej twórczości, dzieląc się ze słuchaczami opowieściami o domowych zwierzętach, dzieciństwie spędzonym w Raciborzu i Kuźni Raciborskiej.

„Nie lubię pisać” – zadeklarował Orbitowski. Przyznał, że większą przyjemność sprawia mu przygotowanie swojego autorskiego programu „Dezerterzy”. Opowiedział o kulisach powstawania emitowanego na antenie TVP Kultura programu, zdradzając liczne tajemnice show biznesu. Pisarz nie ukrywał, że czasami lista gości programu ulega przetasowaniu i umiejętność improwizacji jest w telewizji bardzo przydatna. Także świat filmu nie jest Orbitowskiemu obcy. Bywał jurorem na festiwalu w Gdyni i jest autorem – jak zapewnia bez cienia wstydu – „legendarnie złego scenariusza do Morfiny Twardocha”.

Od czytania książek odciągają go gry komputerowe i seriale. Powołując się na swoją dobrą znajomość z pochodzącym z Pilchowic Szczepanem Twardochem, stwierdził ze śmiechem: „My się z Twardochem już naczytali”. Biblioteki – nie ma mowy, by było inaczej – lubi.

Po spotkaniu można było nabyć najnowszą powieść Orbitowskiego „Exodus”. Entuzjastyczne recenzje krytyków i czytelników pokazują, że nie musimy się obawiać o jego pisarską formę.

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. MiPBP w Raciborzu
publ. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here