„Opowieści raciborskie”. Wystawa prac Bolesława Stachowa w RCK [ZDJĘCIA]

0
opowiesci raciborskie boleslaw stachow
Bolesław Stachow.

Wystawa cenionego raciborskiego fotografika to kompozycje obrazowe przypominające postacie i epizody z historii Raciborza. Podczas wernisażu odbyła się też projekcja fotografii pt. “Portret miasta”.

W Raciborskim Centrum Kultury otwarto dziś, 29 listopada, wystawę pod nazwą „Opowieści Raciborskie” Bolesława Stachowa, która w formie kompozycji obrazowych przypomina postacie i epizody z historii Raciborza. Znajdą się na niej m.in. Wawrzyniec Mikołaj z Raciborza – rektor UJ w Krakowie, Juliusz Roger – niemiecki lekarz, zbieracz pieśni ludu śląskiego, a nawet bractwo literackie założone przez Polaków w 1393 roku.

- reklama -

Wernisaż wystawy dopełniła projekcja fotografii pt. „Portret miasta” obejmująca zbiór krajobrazów, pejzaży miejskich, czyli wedut oraz portrety ludzi.

Bolesław Stachow to artysta fotografik, który od 55 lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: „Problem języka fotografii” oraz „Obraz i słowo”. Jego sylwetka została umieszczona w „Międzynarodowej encyklopedii fotografów”, „Antologii fotografii polskiej” i „Mistrzach polskiego pejzażu”. Jest autorem wielu albumów fotograficznych o Raciborzu. Ostatnie jego wystawy to „Ludzie z Almanachu”, „Od konceptualizmu do postmodernizmu”, „Wiersze obrazami zapisane”, „Arka Bożek – największy polityk Ziemi Raciborskiej”, „Czas przeszły powracający” i „Miejsce na ziemi”.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here