Mieszko IV Plątonogi będzie miał skwer swojego imienia w Parku Zamkowym

0
Skwer im. Mieszka IV Plątonogiego.
Skwer im. Mieszka IV Plątonogiego.

Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta Racibórz. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu.

- reklama -

 

Mieszko IV Plątonogi będzie miał skwer swojego imienia w Parku Zamkowym. Chodzi o teren przy wejściu do parku od strony ul. Zamkowej. Taką decyzję podjęli radni miejscy podczas listopadowych obrad. Jak podaje raciborski magistrat – pierwsze spotkanie w sprawie aranżacji skweru z inicjatorami akcji odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (4 grudnia).

Mieszko IV Plątonogi był władcą z dynastii Piastów, księciem raciborskim, księciem opolskim, a od 1210 roku zwierzchnim księciem Polski. Był twórcą historycznego Górnego Śląska i w ocenie radnych wymaga szczególnego upamiętnienia. – Skwer jego imienia stanie się dodatkowo trwałym śladem obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi – podkreśla raciborski Urząd Miasta. Skwer Mieszka Plątonogiego ma służyć wypoczynkowi mieszkańców, dawać chwilę wytchnienia i przyciągać spokojem, a zarazem wpisywać się w Park Zamkowy, znajdujący się pod ochroną konserwatorską. Teren wymaga zagospodarowania. Prezydent Mirosław Lenk zapowiedział ogłoszenie, jeszcze w tym roku, konkursu na koncepcję aranżacji skweru. Dodatkowo Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zainicjowało zbiórkę publiczną na ten cel powołując komitety: organizacyjny i honorowy. Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że będzie ona miała również wymiar integracyjny mieszkańców Raciborza, organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych upamiętnieniem osoby Księcia Raciborskiego Mieszka IV Plątonogiego.

Fot. UM Racibórz

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here