W Rydułtowach podsumowano projekt „Gmina bez SMOGA” [ZDJĘCIA]

Rydułtowy: Podsumowanie projektu

1 grudnia w RCK „Feniks” odbyło się podsumowanie projektu, który już na dobre wpisał się w kalendarium działań proekologicznych, prowadzonych przez Stowarzyszenie MOJE MIASTO.

Stowarzyszenie MOJE MIASTO, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Ciepłowni Rydułtowy, po raz kolejny realizowało projekt pod nazwą „Gmina bez SMOGA”, w którym wspólnie z mieszkańcami Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego stara się, poprzez edukację i dzielenie się swoimi doświadczeniami w prostych czynnościach życia codziennego, budować i wzmacniać świadomość ekologiczną.

- reklama -

– W ramach naszej kampanii podjęliśmy szereg działań, w tym m.in. przeprowadziliśmy lekcje edukacyjno-informacyjne w wybranych placówkach oświatowych Rydułtów, Godowa, Raciborza oraz Radlina, dystrybuowaliśmy ekologiczne kolorowanki dla najmłodszych dzieci w przedszkolach, rozpisaliśmy konkurs ekologiczny a także, co najważniejsze, zakupiliśmy już we wrześniu br. profesjonalny czujnik pomiaru stężenia pyłów PM10 i PM2,5, który na razie pełnił rolę edukacyjną, ale już niebawem będziemy mogli robić pomiary w jakimkolwiek miejscu naszego miasta – opowiada Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia MOJE MIASTO.

W ramach „Gminy bez SMOGA”, stowarzyszenie zorganizowało konkurs ekologiczny, którego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie ograniczenia tzw. niskiej emisji i innych odpadów powstających w procesie spalania. Konkurs adresowany był wyłącznie do mieszkańców terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, zamieszkałych w budownictwie jednorodzinnym lub wielomieszkaniowym z własną instalacją C.O., w której podstawowym paliwem opałowym jest węgiel kamienny lub jego pochodne czy inne paliwa.

Uczestnicy konkursu, do 17 listopada br., przesyłać mogli prace wykonane w tak różnorodnych technikach, jak film, fotografia, prezentacja multimedialna, wpis na portalach społecznościowych, rysunek, plakat, grafika i inne techniki płaskie, a nawet – opisy działania proekologicznego, na przykład w formie opowiadania. Oceniając przesłane prace, komisja uwzględniała takie kryteria, jak ich oryginalność i innowacyjność, przekaz i jego wartość merytoryczna czy walory estetyczne prezentowanych materiałów.

W konkursie wzięło udział w sumie 123 uczestników, w tym głównie dzieci i młodzież z rydułtowskich placówek oświatowych. Zdaniem organizatorów, tak duże zainteresowanie wydarzeniem to zasługa bardzo atrakcyjnych nagród, ufundowanych dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a także Ciepłowni Rydułtowy Sp. z o.o.

Poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce – Maja Bugla z Rodziną (Szkoła Podstawowa nr 4 w Rydułtowach),
II miejsce – Rafał Żymełka (Szkoła Podstawowa nr 4 w Rydułtowach),
III miejsce – Nataniel Kubasa (Przedszkole nr 3 w Rydułtowach).

W konkursie wyróżniono również 10 innych prac. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe nagrody za udział i pięknie przygotowane prace nt. szkodliwości niskiej emisji i jej efektów w postaci smogu.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego i wręczenie nagród odbyło 1 grudnia, w sali teatralnej Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks”, podczas konferencji podsumowującej realizację kolejnej edycji projektu „Gmina bez SMOGA”. W programie wydarzenia, oprócz wręczenia nagród laureatom, przewidziano m.in. wystąpienia pracowników naukowych Politechniki Śląskiej oraz osób lokalnie zaangażowanych w kampanie antysmogowe, prezentację profesjonalnego czujnika pomiaru stężenia pyłów NOCHAL oraz wystawę wszystkich prac zgłoszonych do konkursu ekologicznego.

Realizacja projektu „Gmina bez SMOGA” spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym, dlatego jego tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Rektora Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka.

– To dla nas wielki zaszczyt, że pozyskujemy przychylność w naszych działaniach tak znanej i szanowanej placówki naukowo-dydaktycznej. To jednak nie koniec naszych działań, bo problem niskiej emisji istnieje nadal, dlatego już dziś zapraszam osoby, organizacje i instytucje do szerokiej współpracy – podsumowuje Marek Wystyrk, Prezes Stowarzyszenia MOJE MIASTO.

Katarzyna Krentusz
Fot. Anna Łapka

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here