Pogrom raciborskich Żydów w interpretacji Midraszowego Teatru Żydowskiego [ZDJĘCIA]

midraszowy teatr zydowski chlopiec z zapalkami raciborz
Midraszowy Teatr Żydowski.

Raciborski Midraszowy Teatr Żydowski przy akompaniamencie zespołu Alterlife wystawił spektakl plenerowy pt. “Chłopiec z zapałkami”, nawiązujący do wydarzeń nocy kryształowej w Raciborzu.

W sobotni wieczór w podwórzu na ul. Solnej działający w Raciborzu Midraszowy Teatr Żydowski przy akompaniamencie zespołu Alterlife wystawił spektakl plenerowy pt. “Chłopiec z zapałkami”, nawiązujący do wydarzeń nocy kryształowej w Raciborzu. Była to trzecia premiera od czasu powstania teatru w lutym tego roku.

- reklama -

Wystąpili: Eryk Suchodolski (gościnnie), Mirosława Kochel, Joanna Nitefor, Katarzyna Janas, Piotr Dominiak, Robert Urbanowski. Scenariusz i reżyseria: Robert Urbanowski. Muzyka: Alterlife w składzie Mariusz Kamalla, Krzysztof Kopciuch, Marek Świecki, Aleksander Cieślik.

Spektakl „Chłopiec z zapałkami” bazuje na historycznych wydarzeniach z dziejów Raciborza związanych ze spaleniem synagogi w czasie “nocy kryształowej”, gdy z 9 na 10 listopada 1938 r. władze państwowe nazistowskich Niemiec zainicjowały pogrom Żydów. Odtwarzane historie oparte są na opowiadaniach Hanny Krall, które ukazują dramatyczne losy ofiar nazizmu. Wydarzenie jest osadzone w kontekście lokalnym, odnosi się do konkretnego miejsca, ludzi i zdarzeń mających miejsce w historii naszego miasta.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 800-lecia Praw Miejskich Raciborza. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Racibórz.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here