Droga Racibórz-Pszczyna: Długo oczekiwana decyzja podpisana

Droga Racibórz-Pszczyna: Długo oczekiwana decyzja podpisana
Droga Racibórz-Pszczyna: Długo oczekiwana decyzja podpisana

Przed samym końcem roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowa w Warszawie wydała ostateczną decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia dla projektu Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna, drogi, której wybudowanie sprawi, że do autostrady dostaniemy się z naszego miasta w około 15 minut.

- reklama -

W dokumencie czytamy „niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji”, co oznacza że na jego podstawie będzie można uruchomić procedurę uzyskania Decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (w skrócie ZRID). Czym jest ZRID? W dużym uproszczeniu jest to rodzaj „superpozwolenia” budowlanego, które łączy w sobie decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi z pozwoleniem na budowę. Jest to kompleksowa decyzja administracyjna, która pozwala także na wywłaszczenie nieruchomości znajdujących się w pasie inwestycji, a także zatwierdza podział nieruchomości. Dzięki temu dokumentowi można również ograniczyć korzystanie z sąsiadujących nieruchomości, jeśli będzie konieczna przebudowa infrastruktury technicznej oraz dróg niższej kategorii. Uzyskanie ZRID – u pozwala na rozpoczęcie procedury przetargowej zmierzającej do wyłonienia wykonawcy robót i rozpoczęcia prac budowlanych.

Decyzja środowiskowa dotyczy całego odcinka projektowanej drogi, ale w pierwszej kolejności będzie realizowany raciborski odcinek od skrzyżowania z Drogą Krajową 45 do ulicy Piaskowej. Odcinek ten uzyskał w czerwcu dofinansowanie wysokości prawie 200 milionów zł. Jest to najwyższe dofinansowanie ze środków europejskich dla projektów drogowych w województwie śląskim w tej perspektywie finansowej.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here