Za 4-6 tys. euro od osoby przerzucali migrantów na zachód. Międzynarodowa grupa rozbita przez straż graniczną

Międzynarodowa grupa rozbita przez straż graniczną. Za 4-6 tys. euro przerzucali migrantów na Zachód
Międzynarodowa grupa rozbita przez straż graniczną. Za 4-6 tys. euro przerzucali migrantów na Zachód

Zwieńczeniem kilkunastomiesięcznej pracy funkcjonariuszy Śląski Oddział Straży Granicznej jest skierowanie aktu oskarżenia przeciwko trzynastu cudzoziemcom. W ramach śledztwa prowadzonego przez Śląski Oddział SG pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu zlikwidowany został kolejny biegnący przez nasz kraj kanał przerzutowy nielegalnych migrantów na trasie Rumunia – Europa Zachodnia.

- reklama -

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Opolu i Rudzie Śląskiej rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji cudzoziemcom pochodzącym z państw arabskich.

Zwieńczeniem kilkunastomiesięcznej pracy funkcjonariuszy Śląski Oddział Straży Granicznej jest skierowanie aktu oskarżenia przeciwko trzynastu cudzoziemcom. W ramach śledztwa prowadzonego przez Śląski Oddział SG pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu zlikwidowany został kolejny biegnący przez nasz kraj kanał przerzutowy nielegalnych migrantów na trasie Rumunia – Europa Zachodnia. Wśród oskarżonych jest trzech obywateli Turcji i obywatel Ukrainy, którzy organizowali cudzoziemcom przekraczanie granicy państwa wbrew przepisom, tj. czyny z art. 264 § 3 k.k. Kolejni oskarżeni – dziewięcioro cudzoziemców (obywatele Syrii, Turcji, Iraku) są podejrzani o przekraczanie granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na ukryciu się w naczepie pojazdu ciężarowego tj. o czyny z art. 264 § 2 k.k.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po tym jak w lutym 2017 roku na podstawie posiadanych informacji funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu i Rudzie Śląskiej zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 trzynastu nielegalnych migrantów. Podróżowali oni ukryci w naczepie tureckiej ciężarówki, której kierowcą był obywatel Turcji. Kierowca ten jest jednym z członków rozbitej grupy przestępczej.

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa na przestrzeni ubiegłego roku w taki sposób tylko ta grupa organizatorów przerzuciła z krajów bałkańskich do krajów Unii Europejskiej kilkudziesięciu nielegalnych migrantów pochodzących z Syrii, Turcji i Iraku. Migranci płacili za przerzut tureckim kierowcom od 4 do 6 tyś. euro za osobę. Oskarżonym o organizowanie powyższego procederu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec nich zostały zastosowane środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych.

publ. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj