Wernisaż wystawy „Chasydzi w Lelowie” w muzeum [ZDJĘCIA]

Midraszowy Teatr Żydowski. Robert Urbanowski podczas otwarcia wystawy
Midraszowy Teatr Żydowski. Robert Urbanowski podczas otwarcia wystawy "Chasydzi w Lelowie"

Otwarciu wystawy fotografii Arkadiusza Ławrywiańca towarzyszył koncert Midraszowego Teatru Żydowskiego.

W piątek w raciborskim Muzeum otwarto wystawę pt. „Chasydzi w Lelowie”, na której można oglądać fotografie Arkadiusza Ławrywiańca obrazujące pielgrzymkę Chasydów do Lelowa w województwie śląskim – miejscowości, w której znajduje się grób cadyka Dawida Biedermana. Od lat 80. XX w. w rocznicę śmierci cadyka Dawida Biedermana przyjeżdżają do Lelowa Żydzi z całego świata, by pomodlić się przy jego grobie, wierząc, że modlitwa za wstawiennictwem „bożego męża” trafia wprost do Boga. Wystawa „Chasydzi w Lelowie” składa się z czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni pięciu lat.

- reklama -

Otwarcie wystawy poprzedził koncert w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego z Raciborza. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała pieśni żydowskie z nurtu klezmerskiego i sefardyjskiego, śpiewane po polsku, hebrajsku oraz jidysz. Wystąpił zespół w składzie: Katarzyna Janas – wokal, Joanna Nitefor – wokal, Katarzyna Kwiotek – skrzypce, Robert Urbanowski – wokal, Nick Peterson – gitara, wokal, Mikola Ptashnikoff – flety, wokal, Cezary Promis – bębny, chimesy, wokal.

Arkadiusz Ławrywianiec (ur. 19.01.1967 w Opolu) jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994-2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006 i 2017 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumu fotograficznego „Tajemnice pracowni”.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here