Agnieszka Wereszczyńska i Zygmunt Kobylak pokazali swoje prace na zamku [ZDJĘCIA]

wystawa zamek piastowski
Po prostu PasJA – wystawa plakatu i rzeźby.

Plakaty autorstwa Agnieszki Wereszczyńskiej i rzeźby Zygmunta Kobylaka, na co dzień nauczycieli Technikum nr 1, można oglądać do końcu lutego na raciborskim zamku.

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy plakatów, których autorką jest Agnieszka Wereszczyńska oraz rzeźb autorstwa Zygmunta Kobylaka.

- reklama -

Autorzy na co dzień są nauczycielami pracującymi w Technikum Nr 1 im Księżnej Eufemii Raciborskiej przy ulicy Gimnazjalnej 3, a ich działalność dydaktyczno-wychowawcza koncentruje się głównie na kształceniu młodych adeptów reklamy.

Pomysł na wystawę powstał zupełnie spontanicznie. W szaleńczym tempie życia codziennego znaleźli chwilę, by pokazać to co dawno zostało zapomniane i gdzieś tkwi w zaciszu domowym.

Plakat – Agnieszka Wereszczyńska

Wystawa prezentuje 15 plakatów, w których część z nich to prace 3D, gdzie zostały wykorzystane już istniejące przedmioty. Prace przedstawiają różnorodną tematykę jak: hasła, powiedzenia oraz własne przemyślenia i wewnętrzne rozterki. W pracach tych można, dopatrzeć się dwuznaczności, którą autorka wykorzystuje z premedytacją. Należy też wspomnieć, że każdy z plakatów ma przymocowaną wyjątkową metkę, która w swoisty i znaczący sposób tworzy z nich “produkt”. Metki są swoistym rodzajem podpisu autorki wyznaczając, jakość i oryginalność tych prac.

Rzeźba – Zygmunt Kobylak

Autor w swoich pracach wykorzystuje głównie drewno, ale także metal i papier. Rzeźby buduje z ciekawych form, starych zapomnianych kształtów stworzonych przez naturę lub człowieka, prowadząc z nimi dialog. Traktuje ruch jako podstawowy środek wyrazu świadomości przestrzennej, wyraz ulotności ludzkiej pamięci wobec doskonałości materialistycznej natury. Wydobywa obrazy istniejące, ale zapomniane, nadając im nowe znaczenie. Na nowo ociepla drewno przenikając w jego strukturę, respektując jego wewnętrzną harmonię. Tematem rzeźb są przede wszystkim egzystencja człowieka, przemijanie. Prace cechuje poczucie humoru, odrobina ironii oraz metafizyczność mimo wyjątkowo realnego tematu.

Wystawę na zamku będzie można oglądać codziennie do końca lutego. Od poniedziałku do piątku od 9 do 16 a w soboty i niedziele w godzinach od 10 do 18.

fot. Iwona Kwapisz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj