Środa Popielcowa – początek wielkiego postu

sroda popielcowa
Zdjęcie poglądowe

Dzisiaj – 14.02. Środa Popielcowa, od której w Kościele Katolickim rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu, który kończy się w niedzielę wielkanocną.

Jest to dzień szczególny. Po Mszach św. kapłan posypuje głowy popiołem na znak pokuty wypowiadając słowa: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub ”z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”. Obrzęd ten wprowadził w Kościele papież Urban II w XI wieku.

- reklama -

Popiół pochodzi z palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową, a spalonych podczas święcenia ognia w ramach obrzędów Wielkiej Soboty.

W Środę Popielcową Katolicy od 14. roku życia są zobowiązani do postu od potraw mięsnych a od 18. do 60. roku do przestrzegania postu ścisłego, to znaczy powinni przyjmować pokarmy tylko trzy razy dziennie, w tym jeden raz obfitszy.

W okresie Wielkiego Postu obowiązuje również wstrzymanie się od udziału w zabawach tanecznych, również w dyskotekach.

Wielki Post jest czasem na przygotowanie duchowe do przeżywania męki i śmierci Pana Jezusa w Wielkim Tygodniu. W kościołach odprawiane są w tym czasie co najmniej dwa razy tygodniowo nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i głoszone kazania pasyjne, których mottem przewodnim jest męka Jezusa Chrystusa. W parafiach odbywają się także Rekolekcje Wielkopostne.

Wiele osób podejmuje postanowienia wielkopostne jak np. wstrzymanie się od picia alkoholu i palenia papierosów.

K.N.

- reklama -

8 KOMENTARZE

  1. Prawo Mojżeszowe nakazywało Żydom „trapić swe dusze”, czyli pościć, raz do roku w Dniu Przebłagania (Kapłańska 16:29-31; Psalm 35:13). Był to jedyny post, który Jehowa polecił zachowywać swemu ludowi. Żydzi podlegający Prawu stosowali się do tego polecenia. Ale chrześcijanie nie są zobowiązani do przestrzegania Prawa Mojżeszowego (Rzymian 10:4; Kolosan 2:14). Na uczniów Chrystusa nie nałożono powinności poszczenia w określone dni; poszczenie jest sprawą dobrowolną, pozostawioną własnej decyzji. W chrześcijaństwie znane są obowiązkowe posty, zostały one jednak wprowadzone jedynie przez ludzi

  2. Jako Katolika powinno Cię obowiązywać prawo ustanowione przez Kościół a zatwierdzone przez papieża w imieniu Pana Boga. Jezus Chrystus taką władzę przekazał św. Piotrowi a tym samym jego następcom CZYLI PAPIEŻOM.

  3. NAJWIĘKSZY POLSKI KATOLIK I PATRIOTA TOOOOOO, ………RYDZYK! Z NIEMIEC GO Wy……LILI W Polsce znalazł grunt do rozwoju i zgarnia kasy….miliony z durnych polskich podatników, niestety wierzą mu!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj