Policja przypomina: Niezatrzymanie się do kontroli drogowej to przestępstwo

Pawłów. Zatrzymany pijany kierowca z powiatu głubczyckiego
Pawłów. Zatrzymany pijany kierowca z powiatu głubczyckiego

Za zignorowanie sygnałów nakazujących zatrzymanie pojazdu i kontynuowanie jazdy kierowcy grozić może kara nawet do 5 lat więzienia.

Art. 178 b Kodeksu karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” Poza tym, sąd obligatoryjnie orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku aż do 15 lat.

- reklama -

Czyn, który dawniej kwalifikowany był jako wykroczenie, dziś uznawany jest za przestępstwo. Nowe uregulowania prawne w tym temacie obowiązują od 2017 roku.

Do kodeksu drogowego dodano również zapis, który daje policji wyraźne uprawnienie do dokonywania kontroli trzeźwości. Art. 129 brzmi: „w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu”.

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj