Raciborski zamek czekają zmiany? Wywiad z nową dyrektor – Mariolą Jakacką

3
Mariola Jakacka
Mariola Jakacka

Dotychczas prowadziła Gminne Centrum Kultury w Nędzy. Wcześniej mieszkała i pracowała na Kaszubach. Teraz cieszy się, że może pracować w ukochanym Raciborzu.

- reklama -

 

– Moja wizja rozwoju Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu zakłada stopniowe umacnianie prestiżowej pozycji instytucji jako centrum multimedialnego regionu – mówi nowa dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Parę dni po objęciu stanowiska rozmawiamy o tym, co czeka Zamek, ale i Kaszubach, Nędzy czy Raciborzu.

Wygrała Pani konkurs na stanowisko dyrektora Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Był to drugi konkurs zorganizowany przez raciborskie Starostwo, gdyż w pierwszym nie wyłoniono kandydata. Startował tylko pan Zbigniew Woźniak, który nie zyskał akceptacji komisji konkursowej. Ktoś Panią namówił do spróbowania swoich sił w drugim konkursie?

To była moja decyzja wynikająca z mojego wykształcenia, doświadczenia zawodowego i kompetencji.

Spodziewała się Pani zwycięstwa? O stanowisko walczyło 13 osób.

Nie spodziewałam się, bo jak Pani słusznie zauważyła aplikowało 13 osób.

Była Pani dotąd dyrektorem GCK w Nędzy. Proszę opowiedzieć o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.

W trakcie studiów wyjechałam na wakacje na Kaszuby, gdzie zachwyciłam się fauną, florą i ludźmi. Ten zachwyt zaowocował moim długoletnim pobytem na Ziemi Kaszubskiej. Przez 11 lat mieszkałam i prowadziłam działalność turystyczną na Kaszubach, gdzie stworzyłam jeździecką szkółkę konną, w międzyczasie uczyłam przez 4 lata w szkole podstawowej muzyki i plastyki, a w dalszej kolejności pracowałam jako instruktor rysunku, malarstwa i ceramiki w Bytowskim Centrum Kultury. Współpracowałam z Muzeum Zachodniokaszubskim i Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim na Zamku Krzyżackim oraz Fundacją Partnerstwo Dorzecze Słupi jako animator kulturalny, gdzie wraz z moimi przyjaciółmi Lilianną Grosz, Jaromirem Szroederem i Marianem Gospodarkiem w kooperatywie stworzyliśmy szereg imprez społeczno-kulturalnych i promocyjnych np. BytOFFsky Festival – festiwal teatralno-muzyczny, Jarmark Pomorski, Wiosnę Teatralną, Cassubia Cantat, Sztuka w Plenerze itp.

Mariola Jakacka podczas wernisażu wystawy Agnieszki Wereszczyńskiej i Zygmunta Kobylaka. Czytaj więcej: Agnieszka Wereszczyńska i Zygmunt Kobylak pokazali swoje prace na zamku

Pewnie w jakimś stopniu będzie Pani kontynuowała współpracę z GCK w Nędzy?

Właściwie mogę spokojnie zostawić GCK w Nędzy i przekazać w inne ręce. Jestem przekonana, że kolejną osobę spotka tam tak samo dobre przyjęcie i przekazanie jak mnie na Zamku Piastowskim. Pani Wójt Anna Iskała dba o dobrą współpracę i organizację pracy swoich pracowników i bezcenne jest to, w jaki sposób potrafi współpracować z ludźmi. Pracownicy i społeczność lokalna są otwarci na pomysły i współudział w realizacji działań. Chciałabym nawiązać tak samo dobrą współpracę z pozostałymi instytucjami, w szczególności z organizacjami, które zajmują się promocją regionalną, turystyką, środowiskami przedsiębiorców, podmiotami dbającymi o dziedzictwo kulturowe i z centrami kultury, jak z GCK w Nędzy.

Ukończyła Pani Państwową Wyższą Szkołę Humanistyczną w Gdyni oraz Uniwersytet Opolski. Jakie wydziały, kierunki?

Moje wykształcenie zorientowane jest wokół animacji i edukacji środowisk lokalnych, mam uprawnienia z kierowania i zarządzania społeczno-kulturalnego, diagnozowania problemów społeczno-kulturowych środowiska. Ukończyłam szkolenia o tematyce trenerskiej, administracyjnej, biznesowej, z zarządzania, związanej z promocją i z nowoczesnych metod edukacyjnych. W każdym roku uczestniczę w szkoleniach, warsztatach, seminariach i konferencjach o szerokim zakresie tematycznym, które poszerzają moje wykształcenie. Traktuję to jako naturalny rozwój zawodowy.

Od dziecka była Pani zainteresowana działalnością artystyczną? Związana jest Pani z Raciborskim Stowarzyszeniem ASK.

Tak. Od dziecka udzielałam się artystycznie, przez 5 lat działałam w zespole teatralnym Tetraedr pod kierunkiem Grażyny Tabor. Po powrocie do Raciborza związałam się z Raciborskim Stowarzyszeniem Kulturalnym ASK, gdzie realizuję projekty społeczno-kulturalne i z Centrum Młodzieżowym „Przystań” przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Raciborzu oraz od trzech lat jestem w zarządzie Śląskiej Sieci 3 Sektora.

zamek piastowski raciborz

30 stycznia Zarząd Powiatu Raciborskiego przekazał oficjalne podziękowania Grażynie Wójcik za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Dziękując za owocną współpracę, starosta Ryszard Winiarski podkreślił pełne poświęcenia wypełnianie obowiązków oraz rzetelną i sumienną pracę na rzecz promowania kultury i turystyki powiatu raciborskiego. Podczas spotkania oficjalnie przywitano Mariolę Jakacką, nową dyrektor, która została wybrana na stanowisko w wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru. Pracę rozpoczęła 1 lutego. Fot. Starostwo Powiatowe Racibórz

Jest Pani raciborzanką… Pewnie marzyła Pani o pracy w Raciborzu? Marzenia się spełniają…

Tak, wychowywałam się w Raciborzu, tu mam przyjaciół ze szkoły i moje serce zawsze tutaj będzie. To z tym powiatem wiążę swoją przyszłość. Przekonałam się o mojej silnej tożsamości regionalnej, gdy mieszkałam na Kaszubach. Pamiętam, jak trudne to były początki, gdy się tam przeprowadziłam i byłam zupełnie sama bez rodziny i przyjaciół, jak długi okres czasu trwało budowanie relacji, przyjaźni i stosunków zawodowych w tak silnie związanym i małym środowisku. Zostawiłam tam kawałek siebie i zawsze chętnie wracam w te lasy, by nabrać dystansu do świata i siebie. Tam życie toczy się zupełnie inaczej.

Natomiast w powiecie raciborskim czuję się najlepiej. Tu znam prawie każdy zakątek, a wspomnienia sięgające dzieciństwa związane są ze spacerami i wycieczkami rowerowymi do Łężczoka, Szymocic, Rudnika, Modzurowa, Kuźni Raciborskiej czy Krzyżanowic… Tutaj bawiłam się na placach zabaw, uczyłam się jazdy konnej, pływałam, uczyłam się rysunku i stąd pochodzą moi pierwsi mistrzowie i przyjaciele. Tutaj moja ścieżka kariery nabrała kierunku, kursu i celu. Racibórz „is my home, my home is my castle” 😉

Przed Panią wielkie wyzwanie?

Zgadzam się. Jak wiemy z historii „korona” bywa uciążliwa i niełatwa w noszeniu.

Czy zamek czekają zmiany?

Panta rhei, natomiast mogę powiedzieć, że rewolucja Zamku nie czeka. Moja wizja rozwoju Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu zakłada stopniowe umacnianie prestiżowej pozycji instytucji jako centrum multimedialnego regionu. Nastawiona jest na działania lokalne i ponadregionalne, budujące wizerunek i pozycję powiatu oraz zachęcające do współpracy i kontaktów nowych odbiorców, beneficjentów i aktywistów. Cele organizowanej działalności będą bezpośrednio związane z założeniami statutowymi, ukierunkowanymi na integrację tradycji z nowoczesnością, a podstawowe obszary działalności to turystyka, dziedzictwo kulturowe, przedsiębiorczość branżowa, promocja Ziemi Raciborskiej i działalność kulturalna. Moja koncepcja łączy historię instytucji oraz związaną z nią tradycję i konfrontuje ją z nowoczesnymi metodami organizacyjnymi, programowymi i finansowymi. Moim nadrzędnym celem jest promocja walorów turystycznych i kulturowych całego powiatu raciborskiego poprzez zintegrowane i spójne przedsięwzięcia.

Jak Pani ocenia pracę swojej poprzedniczki?

Odczuwam ogromny szacunek wobec Pani Dyrektor Grażyny Wójcik, analizując pracę, którą dokonała w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Odczuwam ogromną wdzięczność za sposób przekazania mi tak ważnego stanowiska oraz przygotowania kadry na moje przybycie. Dziękuję Pani Grażyno.

Ma Pani 38 lat i bogate życie zawodowe. Będąc dyrektorem czy to GCK w Nędzy, czy Zamku trzeba się pewnie zaangażować na całego. Jak się to Pani udaje?

Mój ulubiony profesor Cezary Obracht-Prondzyński, z którym miałam okazję współpracować w Bytowie, mawiał, że gdy zaangażujemy w pracę pasje, serce, odpowiedzialność i szacunek to będzie to prawdziwa i właściwa droga. Od 20 lat inspiruję się mistrzami, których spotkałam na mojej drodze i poszerzam moją wiedzę, czytając literaturę branżową.

Jak bliscy zareagowali na Pani zwycięstwo?

Gratulują i cieszą się razem ze mną.

Rozmawiała: Krystyna Stanik

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Tak naprawdę to Pani dyrektor nie przedstawiła żadnych konkretów, hasło”zakłada stopniowe umacnianie prestiżowej pozycji instytucji jako centrum multimedialnego regionu” to jest absolutny językowy hit, z którego tak naprawdę nie wiemy co wynika. Tak na marginesie, to dziennikarz z raciborz.com.pl też żadnego dociekania, nie zapytał o konkretne imprezy.

  2. Cieszymy się że w wywiadzie podkreśla Pani rolę edukacji i uczestniczy w szkoleniach:) Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programami naszych kursów, może uda znaleźć się coś ciekawego na ten rok? 😉
    https://witalni.pl/

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here