PRD inwestuje w gaz. Czystsze powietrze wokół asfaltowni

PRD asfaltownia raciborz
Asfaltownia w Raciborzu Fot. archiwum portalu

PRD zamontuje zbiorniki z gazem, co umożliwi przejście z ogrzewania kruszywa olejem opałowym na ogrzewanie gazowe. W ten sposób emitowane będzie dużo mniej zanieczyszczeń.

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Raciborzu rozpoczęło inwestycję, której celem jest poprawa jakości powietrza wokół otaczarni asfaltu. Ciągle ważą się losy jej lokalizacji, jednak przedsięwzięcie jest niezależne od bieżącej polityki firmy. Inwestycja jest skutkiem konsultacji z mieszkańcami jeszcze z początku 2017 r., kiedy prezes PRD zobowiązał się do działań, które poprawią jakość środowiska mieszkańców. Polega ona na zamontowaniu zbiorników z gazem, co umożliwi przejście z ogrzewania kruszywa olejem opałowym na ogrzewanie gazowe. W ten sposób emitowane będzie dużo mniej zanieczyszczeń. Instalacja jest całkowicie mobilna – w razie podjęcia decyzji o przeniesieniu zakładu będzie można ją zdemontować i przewieźć do nowej lokalizacji. Czystsze ogrzewanie może być dodatkowym atutem przy szukaniu nowej lokalizacji.

- reklama -

Nakłady na prace w tym zakresie są niewielkie i wyniosą jedynie 3 tys. zł – firma Gaspol, która jest wykonawcą, zyski będzie czerpać z przesyłu gazu, będzie również właścicielem zbiorników, dzierżawiąc je za symboliczną złotówkę. Umowa pomiędzy firmą a PRD została podpisana w lipcu, ponieważ wcześniej konieczne było uzyskanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych, budowlanych oraz tzw. decyzji emisyjnych. Inwestycja spowoduje nie tylko ulgę dla środowiska naturalnego, ale także dla kondycji finansowej spółki, ponieważ wygeneruje oszczędności rzędu ponad 300 tys. zł w skali roku.

Przyszłość Przedsiębiorstwa Robót Drogowych będzie przedmiotem marcowej sesji Rady Miasta.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj