O czym musi pamiętać pieszy? Policja ostrzega

Racibórz: O czym powinien pamiętać pieszy? Policja przypomina podstawowe zasady

Policjanci z raciborskiej drogówki, mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zwrócili się z apelem do pieszych. 

- reklama -

 

Pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem, pozostająca na drodze oraz niewykonująca na niej robót publicznych lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Należy jednak pamiętać, że pieszy to także osoba prowadząca rower, motorower lub motocykl, a także wózek dziecięcy lub inwalidzki.

Raciborska policja przypomina podstawowe zasady, o których muszą pamiętać piesi:

– Najważniejsza jest konieczność korzystania z chodnika lub specjalnej drogi dla pieszych. Jeśli wzdłuż drogi, którą idziemy, nie ma takich udogodnień, wówczas poruszamy się poboczem, a dopiero jeśli nie ma pobocza  –  drogą. Możemy też skorzystać z drogi rowerowej, gdy nie ma pobocza, pamiętając o ustąpieniu rowerzystom. Osoby niepełnosprawne nie muszą tego robić.

– Idąc drogą, musimy respektować przepisy i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Przemieszczamy się lewą stroną drogi po to, żeby lepiej widzieć nadjeżdżające pojazdy. Co prawda jezdnią należy chodzić jeden za drugim, ale w przypadku dobrej widoczności dwie osoby mogą bez problemu iść obok siebie.

– Aby bezpiecznie przemieszczać się w ruchu miejskim, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność! Chodząc po mieście warto dokładniej obserwować otoczenie i przewidywać, co się może wydarzyć. Widząc szybko nadjeżdżający pojazd, lepiej poczekać, niż pchać się pod koła.

– Unikajmy też przechodzenia poza przejściem, bo kierowcy często się po prostu tego nie spodziewają. Można to zrobić, pod warunkiem że w odległości 100 m takiego przejścia nie ma. Przechodząc przez jezdnię nie po zebrze, należy wybrać możliwie jak najkrótszą drogę, nie powodując przy tym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Jeśli zachodzi ryzyko zagrożenia lub utrudnienia w ruchu ulicy, pieszy musi przepuścić jadące samochody. Chyba że jest już na przejściu — wtedy to kierowcy muszą mu ustąpić.

– Jak przechodzić przez drogę dwujezdniową lub torowisko tramwajowe? Można to robić tylko na wydzielonych przejściach, każde inne zachowanie jest niedopuszczalne.

– W miejscach bardziej ruchliwych, takich jak nowoczesne blokowiska, często instalowane są znaki informujące o tym, że znajdujemy się w strefie zamieszkania. To ogromne udogodnienie dla pieszych, ponieważ samochody mogą poruszać się w takiej strefie z maksymalną prędkością 20 km/h.

– W strefie zamieszkania pieszy może iść całą szerokością jezdni, a pojazdy zobowiązane są ustępować mu pierwszeństwa.

Policjanci zachęcają do korzystania z powyższych uwag i dbania samemu o własne bezpieczeństwo. Tylko ostrożność i rozwaga pomogą nam uniknąć niepotrzebnych zdarzeń drogowych z naszym udziałem.

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj