Procesja wielkanocna w Zawadzie Książęcej

0
Procesja wielkanocna w Zawadzie Książęcej
Procesja wielkanocna w Zawadzie Książęcej

Procesje konne w Zawadzie Książęcej odbywają się od prawie 40 lat. Również i w tym roku gospodarze, mieszkańcy i goście objadą okoliczne pola, prosząc o dobre plony.

Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny, 2 kwietnia, z Zawady Książęcej wyruszy procesja wielkanocna. Zbiórka uczestników będzie miała miejsce o godz. 13:00 na parkingu przy kościele. Procesja objedzie trzy wioski – od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Zaplanowano też wyścigi konne. Na koniec w świetlicy OSP w Zawadzie Ks. na gości będzie czekać kawa i śląski kołocz.

- reklama -

Tradycyjna procesja w wielkanocny poniedziałek w sołectwie Zawada Ks. organizowana jest od blisko 40 lat. W siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo – na procesję do gminy Nędza zjeżdżają się uczestnicy i goście z całego regionu. W procesji wielkanocnej, podczas której objeżdża się okoliczne pole, prosząc o dobre plony, biorą udział jeźdźcy z wielu miejscowości, także z sąsiednich powiatów.

Procesje konne w wielkanocny poniedziałek zainicjowali dwaj mieszkańcy Zawady Ks. – Jan Cycoń i jego sąsiad Tadeusz Szczyrbowski. W procesji, już przed laty, poza jeźdźcami brali udział starsi gospodarze na wozach i bryczkach oraz orkiestra dęta i dziewczęta w strojach ludowych.

Procesja konna w Zawadzie Ks. zachowała swój tradycyjny, błagalny charakter. Co roku na wozie jadą gospodarze, modląc się i śpiewając.

procesja wielkanocna zawada ksiazeca (2)

fot. UG Nędza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here