Raciborska biblioteka na starych zdjęciach [ZDJĘCIA]

Budynek Filii w Ocicach
Budynek Filii w Ocicach

Na początku biblioteka zajmowała jeden pokój (na ul. Panieńskiej 12), a wszystkie zbiory mieściły się na dwóch regałach.

20 lipca 1948 roku to pamiętna data dla raciborskiej biblioteki – właśnie wtedy rozpoczęła swoją działalność. Pierwszą książką, którą udostępniono czytelnikom, było…„Leżąc krzyżem” Władysława Dunarowskiego. Na szczęście szybko uzupełniono księgozbiór o inne publikacje,

- reklama -

Trudno uwierzyć, że na początku biblioteka zajmowała jeden pokój (na ul. Panieńskiej 12), a wszystkie zbiory mieściły się na dwóch regałach. Jednak już w ciągu następnej dekady powstały placówki w Studziennej, na Ostrogu i Ocicach. Kolejne lata to czas przeprowadzek, remontów i dostosowania się do wymagań czytelników – powstała wypożyczalnia dla dzieci, wyodrębniono wypożyczalnię i czytelnię naukową, otwarto filię w szpitalu oraz na Płoni, a siedzibę główną przeniesiono do budynku na ul. Kasprowicza, co pozwoliło na dalsze wzbogacenie księgozbioru oraz otwarcie Oddziału Muzycznego.

Budynek biblioteki na ul. Kasprowicza 12

Uważni czytelnicy zauważą niekonsekwencję w numeracji filii bibliotecznych. Tę zagadkę łatwo rozwiązać: „brakujące” filie nr 6 i 7 istniały, jedna mieściła się w Domu Kultury Strzecha, a druga w Zakładzie Karnym. Zostały jednak zlikwidowane.

Raciborska biblioteka to obecnie osiem filii rozsianych po dzielnicach miasta oraz tzw. Centrala, składająca się z czterech oddziałów bibliotecznych. – Zapisując się do którejkolwiek placówki, czytelnik otrzymuje dostęp do całego księgozbioru. Korzystanie z biblioteki nigdy nie było tak łatwe – mówi Dyrektor Małgorzata Szczygielska – Zapraszamy!

Tekst jest pierwszą częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Biblioteka przybliży w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj