Racibórz gości uczniów z Leverkusen [ZDJĘCIA]

Polsko-niemiecka wymiana uczniowska
Polsko-niemiecka wymiana uczniowska

Uczniowie z Niemiec w czasie swojego kilkudniowego pobytu nie tylko mają okazję zwiedzić i poznać Racibórz, ale także atrakcje regionu. Młodzież bierze też udział we wspólnych rozgrywkach sportowych czy warsztatach.

W ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu spotkała się z uczniami Gesamtschule Leverkusen Schlebusch. We wtorek młodzież zwiedziła Zamek Piastowski, następnie radzionkowskie Muzeum Chleba i Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. W czwartek po spotkaniu w Urzędzie Miasta grupa udała się do raciborskiego muzeum i zwiedziła raciborską starówkę. Był też czas na lody, zakupy i pizzę. Czekają ich jeszcze warsztaty garncarskie i wspólne gotowanie, a także wycieczka do Krakowa. Niedzielę spędzą z rodzinami, które goszczą ich w Raciborzu. Poniedziałek to czas powrotu do domu.

- reklama -

Współpraca szkół trwa od 2004 roku. Każdego roku wiosną grupa uczniów z Leverkusen przyjeżdża do Raciborza, a u progu lata to raciborska młodzież jedzie z rewizytą do swoich partnerów z Niemiec. Za każdym razem czeka na nich ciekawy i pełen atrakcji program wymian. Tak jest i teraz. Uczniowie z Nieniec w czasie swojego kilkudniowego pobytu nie tylko mają okazję zwiedzić i poznać Racibórz, ale także atrakcje regionu. Młodzież bierze też udział we wspólnych rozgrywkach sportowych, warsztatach, poznaje bliżej codzienne życie raciborzan, mieszkając w ich domach. Szkolne wymiany to nie tylko dobry sposób na przełamywanie stereotypów, otwieranie się na świat czy też nawiązywania prawdziwych przyjaźni, ale też nauki języka niemieckiego.

Leverksuen jest miastem partnerskim Raciborza od 2002 roku. Sprawdza się partnerstwo szkół, wymiana sportowa, prowadzone są działania turystyczne. W lutym tego roku z wizytą w Leverkusen gościła raciborska delegacja z prezydentem Mirosławem Lenkiem.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj