Mężczyźni uważają, że mogą wsiąść za kółko po piwie? Policja przeprowadziła badania

0
Mężczyźni kierują samochodem po piwie? Śląska policja przeprowadziła badania

Z badań przeprowadzonych przez śląską policję wynika, że zdaniem 23% mężczyzn wypicie jednego piwa jest dozwolone bezpośrednio przed jazdą samochodem. Z taką opinią nie zgadzają się kobiety.

Z najnowszego badania ankietowego, przeprowadzonego przez śląską policję w ramach kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”, wynika, że młodzi kierowcy nie wiedzą, ile alkoholu i kiedy mogą wypić, aby, wsiadając za kierownicę, mieć pewność, że są trzeźwi. Większość z badanych dopuszcza również możliwość prowadzenia pod wpływem w pewnych określonych okolicznościach.

- reklama -

Badania śląskiej policji przeprowadzone zostały w marcu i kwietniu 2018 r. na próbie 238 kierowców – nie abstynentów. Jak wynikało z ankiety, co trzeci młody kierowca wsiada za kierownicę po kilku godzinach od picia alkoholu, 41% – na drugi dzień rano, a aż 8% – bezpośrednio po spożyciu. Jednocześnie, 32% badanych przyznaje, że jazda nawet po jednym piwie nie jest dozwolona, a 23% mężczyzn – że można wypić jedno piwo bezpośrednio przed jazdą samochodem. Co ciekawe, wśród badanych nie znalazła się ani jedna kobieta, dla której taka ilość piwa oznacza bezpieczeństwo za kierownicą.

Spośród kierowców z badanej grupy, 24% badało i znało tempo swojego metabolizmu alkoholu, 76% – nie. Jednocześnie ponad połowa (54%) respondentów przyznała, że znalazła się w sytuacji, w której wsiadała za kierownicę nie będąc pewna swojego stanu trzeźwości.

Co więcej, badani młodzi kierowcy nie wykluczyli jazdy po alkoholu w niektórych określonych sytuacjach, wiedząc oczywiście, że takie działanie jest niebezpieczne i niezgodne z prawem. Aż 79% byłoby skłonne złamać przepisy, pomagając osobie w niebezpieczeństwie lub chorej, 16% – gdy wypiło niewiele, 13% – gdy miałoby do przejechania krótki odcinek, a 8% – gdyby miało pewność, że nie napotka patrolu policji, gdyby nie miało pewności, że alkomat coś wykaże oraz, gdyby musiało się przyznać bliskiej osobie, np. rodzicom, że jest pod wpływem alkoholu.

Średnia wieku kierowców poddanych badaniu przez śląską policję wyniosła 22 lata, a średnie doświadczenie za kierownicą – 3 lata.

– Te wyniki nie rokują dobrze – mówi kom. Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach – Młodzi kierowcy biorący udział w badaniu skoncentrowali się w odpowiedziach na unikaniu odpowiedzialności za jazdę po pijanemu, a nie na niebezpieczeństwach, jakie to zachowanie niesie dla nich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Tymczasem tylko w 2017 roku doszło do 1201 zdarzeń spowodowanych przez kierujących i pieszych, będących pod wpływem alkoholu, w tym – 214 wypadków, w których 15 osób zginęło oraz 232 zostały ranne.

Przeprowadzone badania ankietowe miały na celu sprawdzenie stanu wiedzy i świadomości kierowców na temat problemu prowadzenia pod wpływem alkoholu i niebezpieczeństw z tym związanych. Dalsze etapy kampanii przewidują między innymi prowokację z udziałem osoby udającej nietrzeźwą oraz osób postronnych.

Pełne wyniki przeprowadzonego badania znajdziecie w załącznikach.

Wyniki – kobiety

Wyniki – mężczyźni

Wyniki ogółem

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here