Doradztwo zawodowe w raciborskich szkołach

Doradztwo zawodowe w raciborskich szkołach
Zajęcia doradztwa zawodowego mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny i są dużą pomocą dla uczniów w wyborze kierunku dalszego rozwoju.

Wybór właściwej ścieżki zawodowej, odpowiednio dopasowane do danej osoby wykształcenie, które ma pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy staje się wymogiem chwili.

O potrzebie kształcenia dzieci już od najmłodszych lat w taki sposób, by były one świadome wpływu własnych decyzji w sferze edukacji na przyszłą karierę, raciborscy przedsiębiorcy mówią na spotkaniach z samorządem od dłuższego czasu. Edukacja dla przedsiębiorczości jest jednym z kilku elementów całościowej polityki miasta (obok między innymi konsultacji ze środowiskami biznesowymi, przygotowaniu terenów inwestycyjnych, uruchomienia wsparcia dla małej i średniej przedsiębiorczości w postaci np. programu „Lokale na start”) w dziedzinie gospodarczej. Program „Edukacja dla przedsiębiorczości” jest w znacznej mierze realizowany we współpracy ze środowiskami gospodarczymi – m.in. z Cechem Rzemiosł Różnych. W funkcjonowanie programu zaangażował się także powiat raciborski, ponieważ w ramach programu dzieci korzystają z usług Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Dodatkową korzyścią jest promocja szkół średnich, którym zależy na świadomym swoich możliwości zawodowych uczniu.

- reklama -

Potrzebę doradztwa zawodowego dostrzegło również Ministerstwo Edukacji, które w programie nauczania przewidziało na zajęcia z doradztwa zawodowego 8 godzin. Raciborski samorząd poszedł o krok dalej i zwiększył liczbę godzin z doradztwa zawodowego o 100 procent. Nauczanie tego przedmiotu dotyczy uczniów klas 7 i 8 naszych szkół. Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. W ramach nauki przedmiotu uczniowie mają szansę odwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny, w którym zatrudnione są setki osób. Na tych lekcjach nastolatkowie mogą również posłuchać miejscowego rzemieślnika, w jaki sposób można prowadzić swój small business. Na zajęciach nauczyciele nie wskazują uczniom, jaki zawód wybrać w przyszłości. To zawsze jest przecież indywidualna decyzja człowieka. Prowadzący lekcje indywidualnie podchodząc do dzieci pokazują im raczej możliwe drogi własnego rozwoju. W ubiegłym roku o doradztwie zawodowym nauczyciele rozmawiali również z rodzicami. Jest to pewna forma tzw. pedagogiki dorosłych.

W skali semestru dodatkowe godziny doradztwa zawodowego kosztują Miasto ok. 25 tysięcy zł.

oprac./A/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here