Kobiety gminy Nędza – Eleonora Czekała

Eleonora Czekała dzień babci u emerytów w Nędzy
Eleonora Czekała "Dzień Babci u Emerytów" w Nędzy.

W Gminnym Centrum Kultury w Nędzy zrealizowano projekt, którego głównymi bohaterkami są mieszkanki gminy i ich historie. Po Annie Kaszubie i Stanisławie Walenko przedstawiamy sylwetkę Eleonory Czekały, lokalnej aktywistki.

ELEONORA CZEKAŁA

- reklama -

Lokalna aktywistka
Jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego, która aktywnie włączała się w życie szkoły, organizując akademie, apele i redagując kronikę szkoły.

W 2012 r., będąc już na emeryturze, założyła Koło Emerytów i Rencistów, które obecnie liczy 115 osób. Jest również członkinią Rady Seniorów. Jako przewodnicząca Koła Emerytów dba o to, żeby seniorzy z terenu gminy nie narzekali na nudę. Organizuje wydarzenia kulturalne, spotkania, na które zapraszani są piosenkarze, muzycy, lekarze, farmaceuci, dietetycy czy policjanci. Organizuje wyjazdy do kina, operetki i wyjazdy krajoznawcze do ciekawych miejsc. Znajduje również czas na prowadzenie warsztatów manualnych. – Swoje umiejętności przekazuję innym, by zachęcić do rozwijania swoich czasem nieodkrytych talentów. Daje to wiele radości i wiary w siebie – opowiada Eleonora Czekała.

Eleonora Czekała Kobiety Gminy Nędza

Harcerka
Przez wiele lat związana z harcerstwem. Wieloletnia drużynowa i instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego.

Poetka i artystka
Chociaż sama mówi o sobie, że pisze do szuflady, co rusz odnosi sukcesy w lokalnych i regionalnych konkursach poetyckich. Jej wiersze nierzadko można też przeczytać w gminnej „Gazecie Samorządowej” – Poza pisaniem uwielbiam prace ręczne, haftowanie, wyszywanie, robię obrazeczki, obrazy i później rozdaję – mówi Eleonora Czekała. Ma także jedno nietypowe hobby – zbiera puszki po piwie. W swojej kolekcji ma puszki z Izraela, Egiptu, Tajlandii, Sycylii, Maroka, Australii, Niemiec, Hiszpanii, Albanii, Chorwacji, Austrii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Serbii, Turcji, Szwecji, Ukrainy. Chociaż sama nie jest smakoszką piwa, jej kolekcja liczy już 860 sztuk i każda jest inna.

Eleonora Czekała Kobiety Gminy Nędza

oprac./A/

fot. Gmina Nędza ; prywatne archiwum

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here