Dziś spotkacie policjantów na przejściach dla pieszych

W dniu dzisiejszym tj. 24.05.2018, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcją będą objęte miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów.

- reklama -

 

Policjantów ruchu drogowego spotkać możecie częściej niż zwykle, a to za sprawą działań jakie przeprowadzają. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Policjanci zwracają uwagę czy kierujący nie usiłują w stosunku do pieszych stosować „prawa silniejszego”, np. wymuszać pierwszeństwo na przejściu, zwłaszcza podczas przejeżdżania na tzw. zielonej strzałce.

Policja często apeluje do pieszych uczestników ruchu, aby uważali na drodze, bowiem w przypadku sytuacji kolizyjnej z pojazdem ich życie i zdrowie jest niewspółmiernie bardziej zagrożone niż kierującego pojazdem. Najwięcej wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami, jednakże najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w wypadkach, w których byli oni sprawcami.

O czym trzeba pamiętać?

– pieszy ma pierwszeństwo na oznakowanym przejściu dopiero w momencie gdy się na nim znajduje. Jego wejście na przejście powinno być poprzedzone upewnieniem się, że nie spowoduje to zagrożenia dla niego oraz innych

– pieszy poruszając się poza terenem zabudowanym w okresie od zmierzchu do świtu zobligowany jest do posiadania odblasków, ponadto w momencie gdy droga nie posiada chodnika powinien poruszać się poboczem po lewej stronie jezdni

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj