ZUS informuje: Nie musisz być przedsiębiorcą, by korzystać z e-składki

Wypłata świadczeń
Fot.: pixabay.com

Wiele informacji o e-składce kierowanych jest do przedsiębiorców, ale z numeru rachunku składkowego (NRS) korzystają także ci, którzy przedsiębiorcami nigdy nie byli. W jakich sytuacjach?

Od początku 2018 roku przedsiębiorca wszystkie składki opłaca jedną wpłatą na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Kwotę przelewu Zakład Ubezpieczeń Społecznych księguje, rozlicza i automatycznie przekazuje do odpowiedniego funduszu. Jak jednak informuje ZUS, numer rachunku składkowego potrzebny jest nie tylko osobom prowadzącym firmę. E-składkę opłacają m.in. osoby, które zgłosiły się do dobrowolnych ubezpieczeń: emerytalno-rentowego lub zdrowotnego, a innego tytułu do tego ubezpieczenia nie mają. Z e-składki korzystają także duchowni oraz rodzice, którzy zatrudniają nianię w ramach umowy uaktywniającej.

- reklama -

Jeżeli takie osoby nie otrzymały pisma ze swoim indywidualnym numerem rachunku składkowego lub je zagubiły – mogą ten NRS samodzielnie wyszukać. Na stronie internetowej www.e-skladka.pl dostępna jest wyszukiwarka numerów. Żeby odnaleźć w niej swój indywidualny numer rachunku składkowego, wystarczy podać swój NIP lub PESEL, bądź inny wymagany identyfikator.

Wyszukiwarka numerów przydaje się nie tylko do bieżącego opłacania składek, ale też w sytuacji, gdy osoby, które już zakończyły swoją działalność gospodarczą lub które opłacały dobrowolne składki, mają do uregulowania zaległości w ZUS.

Od 1 stycznia br. opłacanie składek jest bardzo proste – korzystamy w tym celu ze zwykłego przelewu, takiego, jakim płacimy inne rachunki, np. za gaz czy telefon. Nie ma już specjalnych formatek, jakie istniały jeszcze do końca ubiegłego roku.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj