Zamek Piastowski posiadł nowe eksponaty

0
pamiatki von Ratibor Zamek Piastowski Racibórz
Podarowane przedmioty to banknoty zastępcze (notgeldy) z miasta Höxter gdzie mieści się Zamek Corvey – siedziba książąt von Ratibor.

Kolekcja pamiątek Zamku Piastowskiego wzbogaciła się o kilka nowych eksponatów, które podarował zamkowi, mieszkający od wielu lat w Niemczech, raciborzanin Andreas Rim. Przekazane przedmioty związane są z rodziną von Ratibor – właścicielami zamku do 1945 roku – mówi Mariola Jakacka, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Co to za eksponaty?

Podarowane przedmioty to: banknoty zastępcze (notgeldy) z miasta Höxter gdzie mieści się Zamek Corvey – siedziba książąt von Ratibor. W dosłownym tłumaczeniu były to „pieniądze na czas potrzeby”, które były emitowane w trakcie i po zakończeniu I wojny światowej przez różnego rodzaju instytucje takie jak miasta, gminy, banki itp. Była to reakcja na niedobór pieniądza wykonanego ze srebra i złota z uwagi na jego masowe gromadzenie przez ludność na tzw. „czarną godzinę”. Z czasem notgeldy stały się przedmiotami kolekcjonerskimi. Na jednym z nich widnieje m. in. wizerunek Hoffmanna von Fallerslebena (właśc. August Heinrich Hoffmann, ur. 2 kwietnia 1798 r. w Fallersleben, zm. 19 stycznia 1874 r. w Corvey). Był to nauczyciel akademicki, germanista (językoznawca), poeta. W 1841 r. w proteście przeciwko rozbiciu Niemiec napisał późniejszy niemiecki hymn narodowy Pieśń Niemców (Das Lied der Deutschen – „Deutschland, Deutschland über alles”). Od 1855 r. mieszkał w Corvey, gdzie pracował w bibliotece zamkowej. Wśród nowych pamiątek jest też miniaturowy wazonik i pocztówka, na których widnieje zamek Schillingsfürst, w którym to książę von Ratibor spędził dzieciństwo. Ostatni eksponat, to zdjęcie pochodzące z około 1860 roku, przedstawiające Wiktora I Murycego Karola Franciszka 1. Herzog von Ratibor, 1. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst.

- reklama -

pamiatki von Ratibor Zamek Piastowski Racibórz

– To kolejne eksponaty, jakie podarowałem dla raciborskiego zamku. Często nabywam zdjęcia, obrazy i inne pamiątki na lokalnych Flohmarktach lub bazarach staroci. Ponadto mam też dobre kontakty z panem Günterem Tiggesbäumkerem – bibliotekarzem obecnego księcia Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith, który mi zawsze swoje nowe publikacje przesyła a ja z kolei przekazuję na Zamek Piastowski w Raciborzu – mówi Andreas Rim.

pamiatki von Ratibor Zamek Piastowski Racibórz

Przypomnijmy, od lutego 2014 roku na zamku funkcjonuje stała wystawa „Książęta von Ratibor”. Do dziś tytułują się książętami raciborskimi, choć nie mają już w naszym powiecie żadnych dóbr ziemskich. Zapisali wspaniałe karty w historii Rud i Raciborza.

oprac./A/

fot. Zamek Piastowski Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here