Kolekcja pamiątek Zamku Piastowskiego wzbogaciła się o kilka nowych eksponatów, które podarował zamkowi, mieszkający od wielu lat w Niemczech, raciborzanin Andreas Rim. Przekazane przedmioty związane są z rodziną von Ratibor – właścicielami zamku do 1945 roku – mówi Mariola Jakacka, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Co to za eksponaty?
Podarowane przedmioty to: banknoty zastępcze (notgeldy) z miasta Höxter gdzie mieści się Zamek Corvey – siedziba książąt von Ratibor. W dosłownym tłumaczeniu były to „pieniądze na czas potrzeby”, które były emitowane w trakcie i po zakończeniu I wojny światowej przez różnego rodzaju instytucje takie jak miasta, gminy, banki itp. Była to reakcja na niedobór pieniądza wykonanego ze srebra i złota z uwagi na jego masowe gromadzenie przez ludność na tzw. „czarną godzinę”. Z czasem notgeldy stały się przedmiotami kolekcjonerskimi. Na jednym z nich widnieje m. in. wizerunek Hoffmanna von Fallerslebena (właśc. August Heinrich Hoffmann, ur. 2 kwietnia 1798 r. w Fallersleben, zm. 19 stycznia 1874 r. w Corvey). Był to nauczyciel akademicki, germanista (językoznawca), poeta. W 1841 r. w proteście przeciwko rozbiciu Niemiec napisał późniejszy niemiecki hymn narodowy Pieśń Niemców (Das Lied der Deutschen – „Deutschland, Deutschland über alles”). Od 1855 r. mieszkał w Corvey, gdzie pracował w bibliotece zamkowej. Wśród nowych pamiątek jest też miniaturowy wazonik i pocztówka, na których widnieje zamek Schillingsfürst, w którym to książę von Ratibor spędził dzieciństwo. Ostatni eksponat, to zdjęcie pochodzące z około 1860 roku, przedstawiające Wiktora I Murycego Karola Franciszka 1. Herzog von Ratibor, 1. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst.
– To kolejne eksponaty, jakie podarowałem dla raciborskiego zamku. Często nabywam zdjęcia, obrazy i inne pamiątki na lokalnych Flohmarktach lub bazarach staroci. Ponadto mam też dobre kontakty z panem Günterem Tiggesbäumkerem – bibliotekarzem obecnego księcia Wiktora V Marcina Metternich-Sándor 5. Herzog von Ratibor, 5. Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Breunner-Enkervoith, który mi zawsze swoje nowe publikacje przesyła a ja z kolei przekazuję na Zamek Piastowski w Raciborzu – mówi Andreas Rim.
Przypomnijmy, od lutego 2014 roku na zamku funkcjonuje stała wystawa „Książęta von Ratibor”. Do dziś tytułują się książętami raciborskimi, choć nie mają już w naszym powiecie żadnych dóbr ziemskich. Zapisali wspaniałe karty w historii Rud i Raciborza.
oprac./A/
fot. Zamek Piastowski Racibórz