Akcja policji pod nazwą „Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!”

Działania pod nazwą „Nie zostawiaj nas w aucie! Sami nie wyjdziemy!” prowadzą raciborscy policjanci. Przypominają mieszkańcom, aby absolutnie nie zostawiać dzieci oraz zwierząt zamkniętych w samochodzie podczas gorących dni. Apelują: jeśli widzisz dziecko czy zwierzę zamknięte w aucie – reaguj.

- reklama -

 

Policja apeluje, aby absolutnie nie zostawiać dzieci lub zwierząt w zamkniętym samochodzie podczas upałów! Temperatura wewnątrz rozgrzanego pojazdu rośnie z minuty na minutę i może wynieść nawet 50ºC. Pamiętajmy o tym, że pozostawiając małe dziecko lub zwierzę w zamkniętym samochodzie, nie dajemy im możliwości wyjścia z pojazdu. Takim zachowaniem sami stwarzamy zagrożenie dla naszych dzieci i zwierząt. Pomyślmy, zanim pojazd okaże się dla nich śmiertelną pułapką.

Jakie działania należy podjąć, jeśli widzi się dziecko czy zwierzę zamknięte w aucie?
Zadzwoń na numer 112 i pamiętaj, żeby zostać przy samochodzie i obserwować zachowanie dziecka. W sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu spróbuj wybić szybę.

 

Art.26. kk

§1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w §1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
§ 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 4. Przepisu §2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.
§ 5. Przepisy §1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here