Dni Raciborza 2018. Afrykańskie rytmy bębniarzy z Opawy [ZDJĘCIA]

0
Dni Raciborza 2018. Grupa bębniarzy Boris z Opawy
Dni Raciborza 2018. Grupa bębniarzy Boris z Opawy

Boris – orkiestra bębniarzy Ivo Samca – zagrała dla raciborzan. Obecnie orkiestra liczy około 30 bębniarskich pasjonatów. 

- reklama -

 

W dniach 15–17 czerwca odbywają się Dni Raciborza 2018. Na pl. Dominikańskim trwa Jarmark św. Marcelego. Natomiast na pl. Długosza odbywają się koncerty. Drugiego dnia wystąpiła m.in. grupa bębniarzy Boris z Opawy.

O zespole

Boris – orkiestra bębniarzy Ivo Samca – zaczęła się tworzyć wraz z powstaniem szkoły bębniarzy we wrześniu 2004 roku. Ivo zaczął prowadzić szkołę przy ówczesnym Domu Dzieci i Młodzieży w Opawie (dziś Ośrodek Wolnego Czasu w Opawie). Uczył tam gry na perkusji, na afrykańskim bębnie djembe i innych instrumentach etnicznych. Jesienią w roku 2005 powstała grupa muzykoterapii, która łączy elementy rytmów afrykańskich z mantrycznym śpiewem.

Na tej „glebie” rysuje się kierunek orkiestry złożonej z instrumentów ze wszystkich zakątków świata. W muzyce są inspiracje hałaśliwych korowodów z Brazylii, arabskich bębniarzy towarzyszących tańcom brzucha, rytmy australijskich szamanów czy gardłowy śpiew muezinów.

Obecnie orkiestra liczy około 30 bębniarskich pasjonatów, z których najmłodszy ma lat siedem, a najstarszych kilka dziesiątek lat więcej… Boris to przede wszystkim instrumenty perkusyjne, ale nikt nie zabrania używania innych muzycznych, czy nie muzycznych instrumentów czy przyrządów.

Fot. Iwona Kwapisz

publ. /j/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here