Warto dożyć stu lat

1
Świadczenie honorowe z ZUS dla stulatków
Miło jest wiedzieć, że w naszym województwie możemy się pochwalić blisko 200 osobami, które dożyły tak pięknego wieku.

Najstarsza mieszkanka Śląska ma 112 lat i mieszka w Gliwicach. Natomiast najwięcej stulatków w naszym województwie zamieszkuje w Bielsku-Białej. Łącznie około 200 mieszkańcom naszego województwa to stulatkowie. Każdemu z nich ZUS wypłaca świadczenie honorowe w wysokości 3731,13 zł brutto.

Każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego. Raz przyznane – ZUS wypłaca je co miesiąc. Jest to przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. – Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać świadczenie honorowe. W ich przypadku zakład sam załatwia formalności – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

- reklama -

Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Im także przysługuje świadczenie w szczególnym trybie za ukończenie stu lat. – Takie osoby muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. To dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie pracowały, więc nie mogły otrzymać emerytury – podpowiada rzeczniczka.

Ile stulatków mieszka w woj. śląskim? 199 osób pobiera świadczenie honorowe ze śląskich oddziałów ZUS, w całej Polsce ZUS wypłaca blisko 2 tys. osób „premię za wiek”. W większości są to kobiety. Najstarsza mieszkanka województwa śląskiego ma 112 lat i mieszka w Gliwicach. Świadczenie wypłaca jej zabrzański Oddział ZUS. Natomiast najwięcej stulatków na Śląsku zamieszkuje teren podległy Oddziałowi ZUS w Bielsku-Białej. Mieszka tam 40 osób, które ukończyły 100 lat, w tym 37 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza osoba ma 105 lat i mieszka na terenie gminy Cieszyn.

oprac./A/

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here