Poznaj swoją bibliotekę: Filia na Płoni [ZDJĘCIA]

Filia nr 5 na Płoni
Filia nr 5 na Płoni

W ramach kolejnego odcinka serii „Poznaj swoją bibliotekę” raciborska biblioteka opisuje historię filii na Płoni, o której można powiedzieć, że jest „biblioteką po przejściach” – w 1997 roku doszczętnie zniszczona przez powódź, wcześniej przenoszona z jednego lokalu do drugiego.

Pierwsza wzmianka o bibliotece na ulicy Fabrycznej 35 pochodzi z 1957 roku. Filia zajęła lokal po dawnym sklepie masarskim, przez co od razu nasuwa się skojarzenie z praktyką socjalizmu: kultura zamiast mięsa! Pomieszczenie zajmowało 20 metrów kwadratowych i jak wynika z zapisków w kronice bibliotecznej, nie spełniało najbardziej podstawowych warunków do działalności kulturalnej. Aż do roku 1964 bibliotekarki pracują w lokalu zimnym, ciemnym, ciasnym i brudnym od fabrycznych pyłów z pobliskich Zakładów Elektrod Węglowych. Na kolejne 7 lat biblioteka przeprowadza się do przytulnego i miłego, wyposażonego w nowoczesny sprzęt, dwupokojowego pomieszczenia przy ulicy Szkolnej 16, aby w 1971 roku znowu powrócić na stary adres, tyle że do wygodniejszego i większego lokalu.

- reklama -

W latach 60. ruszają pierwsze działania kulturalno-oświatowe. Jak we wszystkich filiach w tym okresie, są to głównie działania propagandowe skupione wokół rocznic aktywistów komunistycznych, prezentacji literatury rosyjskiej i radzieckiej czy osiągnięć kosmonautyki. Biblioteka gości w tym czasie także popularnych wówczas literatów polskich: Ninę Kracherową, Stanisława Biskupskiego czy Kazimierza Kowalskiego.

W 1996 roku filia przeprowadziła się do budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 i zmieniła nazwę na Filię Publiczno-Szkolną Nr 5. Po roku działalności w nowym lokalu w lipcu 1997 roku pomieszczenia biblioteczne, księgozbiór i cała dokumentacja zostały zniszczone przez powódź. Remont filii, jej urządzanie i kompletowanie podstawowego księgozbioru trwało do kwietnia 1998 roku. W 2007 roku, w związku z utworzeniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3, filia otrzymała nowy lokal na parterze szkoły z osobnym wejściem, tym razem od strony boiska szkolnego, gdzie pozostaje do dzisiaj.

Kolejni pracownicy filii: Eleonora Żymełka, Zofia Lis, Janina Chwastek, Ludwika Rudnicka, Helga Bujak, Anna Mucha, Alicja Kuca, Dorota Iwanik, Maria Gajda, Katarzyna Żylak, Małgorzata Drobnicka, Anna Strojny (nadal).

Placówka skupia się przede wszystkim na organizacji imprez adresowanych do przedszkolaków i uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, organizując m.in. pasowanie na czytelnika, lekcje biblioteczne czy konkursy literackie.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Biblioteka przybliża w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here