Raciborska wystawa w katowickim Mieście Ogrodów [ZDJĘCIA]

0
Wystawa
Wystawa "Art Postal"

Wystawa „Art Postal”, efekt rocznej korespondencji artystycznej Jean Marca Dublé z Francji i Michała Justyckiego z Polski, swój debiut miała w Raciborskim Centrum Kultury w marcu ubiegłego roku.

W czwartkowe popołudnie, 21 czerwca, w katowickim Mieście Ogrodów odbył się wernisaż wystawy „Art Postal”, która miała swój debiut w Raciborskim Centrum Kultury w marcu ubiegłego roku. Wystawa prezentuje efekt rocznej korespondencji artystycznej Jean Marca Dublé z Francji i Michała Justyckiego z Polski. Została zainicjowana przez Marca Bonnetin z ramienia RCK, fotografa i przyjaciela francuskiego artysty. Artyści komunikowali się ze sobą za pomocą obrazu przesyłanego pocztą: rysunków, malunków i kolaży nanoszonych na koperty, stronę z czytanej właśnie powieści czy gazety.

- reklama -

Wernisaż otworzyły Katarzyna Łata Wrona (kurator Galerii Engram) oraz Anna Kokolus (wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury). Michał Justycki, do niedawna pracownik RCK, opowiedział, jak przebiegała ta niezwykle ciekawa wymiana artystyczna. Zaznaczył, że przez rok komunikował się za pomocą obrazu z osobą, której wcześniej nigdy nie widział, nie rozmawiał, a którą dopiero poznał na wernisażu w Raciborzu i tym samym było to bardzo ciekawe doświadczenie artystyczne w jego życiu.

Raciborskie Centrum Kultury cieszy się z faktu, że wystawa prac obu artystów ma teraz swoją katowicką odsłonę. Będzie ją można oglądać w galerii Engram (Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek) przez całe wakacje. Aktualnie w Raciborskim Centrum Informacji można kupić torby prezentujące Racibórz, do których grafikę zaprojektował Michał Justycki.

Od ponad 30 lat Jean-Marc Dublé odkrywa barwy, teksturę, kolaże, rysunki w jednym, jedynym kierunku – w stronę HUMORU. Dlatego też nigdy wcześniej nie przedstawiał się jako artysta. Pomimo licznych prac, woli mówić o sobie jako amatorze sztuki. Od 1990 roku jego dzieła były wystawiane w wielu miejscach we Francji. Dzięki tym wystawom, jakość Jego pracy została bardzo doceniona. Jean-Marc lubi drwinę, sprzeniewierzenie. Ciągle bawi się w ten sposób tekstami literackimi lub dziennikarskimi, które zmienia, dodając rysunki. Jego sztuka nie jest pozbawiona techniki, a jego prace posiadają ogromną osobowość. Działalność artystyczna obejmuje przede wszystkim malarstwo, rysunek oraz kolaż, a nawet zahacza o rzeźbę.

Michał Justycki jest absolwentem Instytutu Dekoracji Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, skąd pochodzi. Po uzyskaniu dyplomu przyjechał do Polski. Niesłyszący artysta – malarz. Instruktor malarstwa RCK. Prezes Polskiego Związku Głuchych – koło terenowe w Raciborzu. Członek Polskiego Związku Głuchych w Katowicach oraz Stowarzyszenia Artystów Niesłyszących „Leonardo da Vinci” w Rzymie. Pomysłodawca i organizator malarskich wystaw osób niesłyszących „Tworzę więc Jestem”, Śląskiego Pleneru Malarstwa Głuchych, Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego dla Osób Niesłyszących „Tworzę więc Jestem” w Raciborzu, konkursu fotografii dla niesłyszących, indywidualnych wystaw innych artystów. Od lat, poza działalnością kulturalną zarówno w środowisku osób niesłyszących i słyszących, uczestniczy w wielu plenerach i wystawach na terenie kraju i poza jego granicami. Zapraszany jest do najrozmaitszych przedsięwzięć artystycznych jako juror, kurator, komisarz, specjalista, wykładowca.

fot. Kinga Hołda
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here