Pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy

dożynki w gminie Rudnik
Dożynki to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.

Tegoroczne upały dały się we znaki rolnikom, którzy w skutek braku opadów odnotowują niższe plony. Od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze całej Polski.

Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -179 mm. Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:

- reklama -
  • zbóż jarych
  • zbóż ozimych
  • krzewów owocowych
  • truskawek
  • drzew owocowych
  • rzepaku i rzepiku

Tegoroczny kwiecień, maj oraz pierwsza dekada czerwca charakteryzowały się wyjątkowo bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem (zwłaszcza na północy kraju). Wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich. Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne co spowodowało kolejne już duże obniżenie wartości KBW oznaczające znaczne niedobory wody dla roślin. Obecnie występujący tak duży deficyt wody powoduje przede wszystkim wzrost powierzchni z suszą. Należy też zaznaczyć, że susza występuje wśród sześciu grup i gatunków roślin. W tym okresie pojawiła się w uprawach rzepaku i rzepiku. Tak duży deficyt wody dla zbóż jarych i ozimych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz rzepaku i rzepiku oznacza, że tegoroczne plony tych upraw będą niższe z powodu występującego niedoboru wody co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Plik do pobrania:

Informacja-o-pomocy-dla-producentów-rolnych-poszkodowanych-w-wyniku-suszy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj