Dzielnicowy przeprowadził szkolenie dla… strażaków

0
Racibórz: Dzielnicowy ze strażakami o zagrożeniach terrorystycznych i niewybuchach

Pod czujnym okiem mundurowego, strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu zgłębiali wiedzę w temacie zagrożeń terrorystycznych oraz tych wynikających z nieprawidłowego obchodzenia się z niewybuchami.

Aspirant Marcin Wróblewski jest policjantem pierwszego kontaktu – tak bowiem przyjęło się mówić o dzielnicowych, którzy są najważniejszym ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Dzielnicowi to policjanci, których głównym zadaniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie, do których każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną.

- reklama -

Ponadto, aspirant Wróblewski wchodzi w skład grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego raciborskiej komendy. Jego zadaniem jest udział w zabezpieczaniu zazwyczaj znalezionych podczas prac polowych, spacerów niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej.

Dlatego to właśnie dzielnicowy przeprowadził dla raciborskich strażaków cykliczne szkolenie w temacie zagrożeń wynikających z nieprawidłowego obchodzenia się z niewybuchami z okresu II wojny światowej oraz zagrożeń terrorystycznych.

Przy tej okazji, policja informuje, jak powinniśmy postępować w przypadku znalezienia niewybuchu, otrzymania przesyłki niewiadomego pochodzenia lub znalezienia rzeczy/substancji, które z jakiegokolwiek powodu wydają nam się być podejrzane.

– Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani innych miejsc jak rowy, stawy, rzeki znalezionych materiałów pochodzenia wojskowego. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe – uświadamia raciborska policja.

Jeśli z kolei otrzymujemy podejrzaną przesyłkę, mundurowi radzą, aby jej nie otwierać, a następnie – umieścić ją w grubym worku plastikowym i szczelnie zamknąć. Taki worek powinniśmy umieścić w drugim grubym plastikowym worku, zawiązać go na supeł i zakleić taśmą klejącą.

– Policja apeluje do wszystkich osób, aby w przypadku odnalezienia rzeczy bądź substancji niewiadomego pochodzenia, których już sam wygląd wskazuje, że mogą zawierać nieznane substancje (np. substancje chemiczne), nie przesuwały ich, nie podnosiły, nie dotykały. Mogą one stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego – apelują mundurowi.

Pamiętajmy też o najważniejszym – o wezwaniu na miejsce zdarzenia policji (nr 997) lub straży pożarnej (nr 998).

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here