
Portrety autorstwa Bolesława Stachowa można oglądać od piątku w raciborskim muzeum.
W Muzeum w Raciborzu otwarto wystawę fotografii Bolesława Stachowa pod nazwą „Portret współczesny. Fotokompozycje”.
– Zadaniem portretu jest przedstawienie, oddanie, pokazanie w obrazie skomplikowanej osobowości człowieka. Współczesność wymaga, by pokazać tych ludzi w aktualnej formie, w dzisiejszym wyrazie artystycznym i nie podporządkowywać się gestom osób fotografowanych. Osoby, persony, indywidua nie żyją w samotności, nie są wyizolowane, stąd w tej wystawie występuje uwikłanie portretowanych w anegdotę, w fabułę obrazową. Wystawa przedstawia obrazy, które reprezentują kierunki i trendy we współczesnym portretowaniu – tłumaczy autor wystawy.
Bolesław Stachow to artysta fotografik, który od lat 60. mieszka i pracuje w Raciborzu. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: „Problem języka fotografii” oraz „Obraz i słowo”. Jego sylwetka została umieszczona w „Międzynarodowej encyklopedii fotografów”, „Antologii fotografii polskiej” i „Mistrzach polskiego pejzażu”. Jest autorem wielu albumów fotograficznych o Raciborzu. Ostatnie jego wystawy to „Ludzie z Almanachu”, „Od konceptualizmu do postmodernizmu”, „Wiersze obrazami zapisane”, „Arka Bożek – największy polityk Ziemi Raciborskiej”, „Czas przeszły powracający”, „Miejsce na ziemi” i „Opowieści raciborskie”.
Katarzyna Przypadło




![Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece [ZDJĘCIA] Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-plastyczny-opowiesci-z-narnii-biblioteka.jpg)

![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)



![Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie [ZDJĘCIA] Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pierwsza-pomoc-raciborz.jpg)
![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)








A Lenk co tam robi? Wcześniej nie bywał na takich imprezach. Kampania wyborcza start. Nic już Panu nie pomoże.