Zmiana czasu w Polsce i UE. Wyraź swoją opinię

Zmiana czasu w Polsce i UE. Wyraź swoją opinię

Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców Unii Europejskiej, czy są za podtrzymaniem lub odstąpieniem od dwukrotnych w ciągu roku zmian czasu. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r.

Zmiana czasu, polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego, obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią, czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

- reklama -

Czas letni funkcjonuje w Polsce od 1977 r. Zmiany czasu dokonywane są na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce.

Zdania mieszkańców Polski i innych krajów UE w temacie zmian czasu są bardzo podzielone. Z jednej strony, dłuższy dzień miałby przyczyniać się do zwiększenia aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu, przynosić dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji oraz korzyści dla innych sektorów, związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne). Z drugiej strony, zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach, co może niekorzystnie wpływać na zdrowie wielu osób. Brak również jednoznacznych danych, jeśli chodzi o oszczędność energii (w okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale też częściej np. korzystamy z klimatyzacji).

Od kilku lat nasilają się rozmowy na temat odstąpienia od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostania wyłącznie przy jednym z czasów. – Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilość dziennego światło przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuje w państwach nordyckich – podkreśla z kolei Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Dlatego o zdanie na ten temat, Komisja Europejska postanowiła zapytać obywateli UE. Do 16 sierpnia swoją opinię wyrazić możecie tutaj.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj