INTRO Festival 2018 – podsumowanie organizatorów [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Intro Festival 2018 w Raciborzu. Podsumowanie imprezy

3 sceny, niemal 50 artystów, blisko 70 godzin doskonałej muzyki oraz niesamowite dekoracje świetlne, pokazy laserów i wyjątkowy mapping 3D… INTRO Festival 2018 przeszedł do historii. Jego atmosferę pomaga oddać filmowe podsumowanie.

Za nami dwa dni (a właściwie – dwie noce) wypełnione muzyką elektroniczną najwyższej próby i pracami utalentowanych artystów z różnych dziedzin sztuki. Jednocześnie zakończyła się też 10-miesięczna praca fundacji nad wydarzeniem. Wrażenia, których dostarczył INTRO Festival 2018, trudno jest opisać słowami. Przyjezdni byli zachwyceni klimatem i kulturą nie tylko festiwalu, ale całego miasta. Raciborzanie z kolei pozytywnie przyjęli festiwalowych turystów i dało się odnieść wrażenie wyjątkowości tych dni.

- reklama -

Muzyka

Tegoroczna edycja INTRO Festival była wyjątkowa z kilku przyczyn. Głównymi nowościami był dwudniowy format oraz 3 sceny (Main, Beach, DNB). Do Raciborza przyjechało niemal 50 artystów z Francji, Japonii, Niemiec, Islandii, Rosji, Hiszpanii, Czech oraz Polski. W sumie, podczas dwóch dni INTRO, bawiło się ok. 7 tys. osób w różnym wieku (w tym 5 tys. na Nadodrzańskich Bulwarach, przy otwartej dla wszystkich scenie na miejskiej plaży; Beach Stage).

Światło

Zgodnie z podtytułem wydarzenia – More than music – organizatorzy (wespół m.in. z przedstawicielami firmy IPB Decoration) zadbali nie tylko o wrażenia muzyczne. Tuż przy Zamku Piastowskim, w Parku Zamkowym, powstała pełna magii Strefa Światła. Do jej przygotowania posłużyło w sumie aż 25 tys. diod.
Połączenie talentu, kreatywności i techniki przywiodło na drzewa 11 świetlnych reniferów. Tuż obok pojawiła się świetlna sadzawka, skrzące się labirynty i 5 przykuwających uwagę kul. Na tym nie koniec; w festiwalowy weekend zamku strzegł pokaźnych rozmiarów smok przepełniony światłem i dobrą energią.
Do przygotowania magicznej strefy w Raciborzu zużyto w sumie 1400 metrów bieżących kabli, 100 sztuk złączek Vago oraz 160 metrów bieżących ledowych „węży”.
Wszystkie dekoracje są dziełem firmy IPB Decoration, która od 25 lat tworzy aranżacje „malowane światłem”. Producent z Zabrza swoimi realizacjami zachwycił odbiorców w 55 państwach, a dzięki INTRO Festival oczarował także raciborzan i gości wydarzenia.

Racibórz, INTRO Festival 2018. Światła

Mapping

Niezwykle intrygująco było także na samym dziedzińcu zamkowym. Występom na scenie głównej towarzyszyły zapierające dech pokazy laserów i światła ambientowe średniowiecznych murów. Spektakularnych wrażeń dostarczył pokaz mappingu 3D. Już po raz trzeci, kreatywni architekci z Tving Stage Design przygotowali wyjątkową oprawę INTRO Festival 2018.
Kulminacją był specjalny, trwający 8 minut mapping show, który był jednym z głównych elementów programu wydarzenia. Bryła XIII-wiecznej kaplicy na oczach widzów zmieniała oblicze co rusz wywołując zachwyt gości z całego kraju i nie tylko. Skala pozytywnych informacji zwrotnych zaskoczyła samych twórców, którzy pracę na murach Perły Śląskiego Gotyku poczytują jako zaszczyt.
Jak mapping zmienił w tym roku oblicze kaplicy św. Tomasza Becketa z Canterbury? Zobaczyć możecie tutaj.

Artyści

Wiele emocji budził także premierowo zaprezentowany show „Electric Octopus” artystów ze Street Art Masters. Grupa z Raciborza po raz kolejny zaprezentowała się na INTRO. Tym razem na Zamek zawitały efemeryczne postacie przywołujące skojarzenia z wodnymi stworzeniami (stąd nazwa pokazu). Artystki wprowadziły na dziedziniec spokój i harmonię; udało im się zbudować specyficzny klimat, który udzielił się festiwalowiczom. Przygotowanie pokazu i kostiumów zajęło 2 miesiące, ale efekt był wart wszystkich wysiłków. Show spotkał się w Raciborzu z niesamowitym odbiorem, ale kreatywna praca nad nim nie jest jeszcze zakończona. „Electric Octopus” niebawem będzie można spotkać w Malborku.
INTRO dało możliwość obcowania z wieloma formami sztuki. Dla uczestników INTRO w Parku Zamkowym przygotowano wystawy, instalacje, mappingi oraz rzeźby świetlne. Swój talent i możliwości zaprezentowali studenci i absolwenci Grafiki Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych, przedstawiciele Instytutu Sztuki i Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz studenci katowickiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Kolejny raz na oczach uczestników wydarzenia Richie M tworzył festiwalowy obraz. Artysta każdorazowo przygotowuje inną, ciekawą propozycję, która ma dopełniać wrażenia muzyczne i dodatkowo umilać czas festiwalowiczom. Mural artysty z Raciborza stał się jednym z „przystanków” INTRO, poza nim goście mieli m.in. możliwość wykonania tymczasowego tatuażu, mogli także czerpać inspiracje z prac wystawionych w festiwalowej galerii.

Więcej zdjęć z INTRO Festival 2018 znajdziecie tutaj: Odys Olbiński o Intro Festival. To „nowa jakość na mapie Polski”

Miasto

INTRO doskonale wpisuje się Strategię Rozwoju Raciborza 2020, w której wpisano potrzebę stworzenia ponadregionalnego wydarzenia kultury. Wydarzenia, które jest jednocześnie narzędziem promocji i turystyki. Stąd coraz poważniejsze wsparcie finansowe Prezydenta Mirosława Lenka w rozwój festiwalu i fundacji realizującej ogólnopolski projekt – INTRO 2020. Być może w tej symbiozie powstanie coś, co wykracza zasięgiem poza granice kraju, co udowodniła już miniona edycja.

– Fundacja INTRO Light składa serdecznie podziękowania Urzędowi Miasta Racibórz, Marszałkowi Województwa Śląskiego oraz Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu za pomoc w organizacji wydarzenia. Dziękuje również sponsorom, partnerom i patronom medialnym wydarzenia, a także wszystkim osobom zaangażowanym przygotowanie INTRO Festival 2018 – dziękują organizatorzy.

Atmosferę, która panowała w Raciborzu 13 i 14 lipca, pomaga oddać filmowe podsumowanie wydarzenia.


Inf. nadesłana
publ. /k/
Fot. Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj