Wakacje last minute? Ty jesteś gotowy, a Twój paszport?

0
Ministerstwo poleca sprawdzić wniosek paszportowy
Paszport

Czas ucieka, wycieczka upatrzona, wniosek o paszport złożony i…? Sprawdź online czy Twój dokument jest gotowy.

Skąd my to znamy… Wakacje? Tylko po zakończeniu sezonu! Mniej ludzi, taniej, a pogoda nadal dopisuje. Jeśli chcesz wypocząć w jednym z państw Unii Europejskiej do wyjazdu wystarczy dowód osobisty. Problem pojawia się kiedy chcesz ruszyć dalej.

- reklama -

Wniosek last minute

Po pierwsze: sprawdź, czy Twój paszport jest jeszcze ważny.
Po drugie: jeśli nie jest, złóż wniosek o wydanie nowego dokumentu.
Po trzecie: sprawdź online czy możesz go już odebrać. Do dzieła!

Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach – w tym w szczycie wakacyjnego sezonu – termin może się wydłużyć. Jeśli złożyłeś wniosek, nie musisz pojawiać się w urzędzie, by sprawdzić czy nowy dokumenty na Ciebie już czeka.

Na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport znajdziesz numer swojej sprawy. To dzięki niemu w telefonie czy domowym komputerze sprawdzisz jego gotowość.

Jak to działa?

Wejdź na stronę https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy. Wpisz numer sprawy i kliknij „Sprawdź”. Odpowiedź otrzymasz od razu. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj, że ten wydruk nie jest dokumentem urzędowym. Nic za to nie zapłacisz – usługa jest bezpłatna.

Bądź gotowy dziś do drogi…

Jeśli w tym roku wakacje masz już za sobą, wykorzystaj ten czas, by dobrze przygotować się do kolejnych. Co zrobić? Przede wszystkim już dziś sprawdź ważność swojego paszportu. Jeśli złożysz wniosek poza sezonem, na pewno krócej poczekasz na nowy dokument. Ważne też w jakim stanie jest Twój paszport. Jeśli ostatnio towarzyszył Ci w trakcie nurkowania – pomyśl o jego wymianie.

Pamiętaj, że w wielu krajach obowiązują wymagania dotyczące okresu ważności tego dokumentu. Można je sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych – www.polakzagranica.msz.gov.pl.

Co jeszcze trzeba załatwić przed wyjazdem? EKUZ, paszport, paszport dla dziecka, zgłoszenie wyjazdu i powrotu. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz na stronie www.obywatel.gov.pl.

publ.: /EnDe/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here